Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Exista un testament olograf pentru 2 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Exista un testament olograf pentru 2 nepoti;unul din ...

Buna ziua,
Exista un testament olograf pentru 2 nepoti;unul din ei a decedat inaintea testorului;ce se intimpla cu partea lui? revine mostenitorilor celui decedat sau celuilalt nepot in viata?trebuie modificat testamentul initial?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Testamentul respectiv devine caduc, iar moștenirea revine moștenitorilor legali ai defunctului (soția supraviețuitoare + rudele soțului decedat).
PS: este recomandabil sa faceți un testament la notar.
Dacă testatorul trăiește incă, atunci este preferabil să lase un alt testament (ca să înlăture orice dubiu).

Altminteri, răspunsul poate fi SAU ... SAU ... în funcție de interpretarea voinței testatorului. (capătă relevanță fiecare cuvințel folosit). Spre pildă, dacă rezultă că ambii nepoți erau instituiți legatari universali, atunci de ineficacitatea parțială a legatului profită celălalt, întrucât legatarul universal are vocație la întreaga moștenire.
romascanu, moderator