Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Daune - chemare in judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Daune - chemare in judecata

Bună ziua! Va rog să mă sfătuiţi intr-o speţă. Am avut o misiune de expertiză contabilă într-un dosar şi concluziile din raportul meu nu au convenit părtţi pârâte. Timp de 11 luni, s-au focusat să mă recuzeze cu fel de fel de minciuni pe care le-au depus la dosarul cauzei fără sa aibă probe, motiv pentru care cererile de recuzare au fost respinse de judecator. S-a făcut alt dosar de recuzare la recuzare, am fost victima unui abuz de drept procesual. Pronunţarea s-a făcut în data de 21.03.2023 şi nu a fost favorabilă părţii pârâte. Întrebarea mea este, acum, dupa un an de la pronunţare, mai pot face chemare în judecată a părţii pârâte? Vreau să le cer daune.
Va multumesc!
Și care a fost prejudiciul adus dvs,cum v a afectat..?Au fost luate masuri disciplinare împotriva dvs . ați fost sancționată de către instanta,supusa oprobiului public,? ..Bineînțeles că.nu .Daca partea din dosar posta pe net,forumuri afirmatii despre dvs,va punea la indoiala impartialitatea,pregatirea profesionala,va insulta,calomnia se putea discuta ...Despre un abuz procesual care a dus la o eventuala tergiversare a cauzei ar fi trebuit sa se plângă partea adversa nu dvs care erati doar experta în dosar.Opinia mea ca nu aveți șanse în demersul dvs ..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Domnule Niculescu, vi se pare un comportamet normal, de etica profesionala intr-o instanta de drept? Sa acuzi expertul ca s-a intalnit pe furis cu avocatul partii reclamante, sa promiti ca aduci probe si, la sedinta de consiliu, sa ridici din umeri ca nu ai probe. Si multe altele.... Sa te joci cu psiho-emotionalul unui om doar ca vrei sa castigi un proces, mi se pare o actiune care isi merita o pedeapsa. Stim cu totii ca abuzul psiho-emotional somatizeaza in boli urate si chiar am avut probleme de sanatate. Sunt avocati care trebuie sa invete legea umanului, a bunei cuviinte, nu au nici un drept sa atace mincinos si grosolan expertii numiti de instanta, nu si-au dorit ei sa intre in dosarul respectiv. Eu am ramas traumatizata, cred ca, in cazul meu, acest avocat trebuie sa fie examinat psihologic si psihiatric. Ii iese psihopatia prin toti porii.