Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ce reguli trebuie să respecte un producător de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ce reguli trebuie să respecte un producător de cosmetice naturale? ...

Ce reguli trebuie să respecte un producător de cosmetice naturale?
Este nevoie să am anumite calificări / cursuri și certificări?
Am ca hobby producția artizanală de cosmetice naturale( șampon,săpun din ingrediente naturale, creme, loțiuni).
Ce reglementări există pentru a putea vinde pe piață produsele mele serie mică( nu am fabrică de cosmetice, eu vreau să produc diverse cosmetice din ingrediente naturale pentru mine și familie/ prieteni apoi să le vând online?
Mulțumesc!
CBM, utilizator
1. Legea nr. 178 din 11 aprilie 2000 privind produsele cosmetice
[ link extern ]

2. Va trebuie autorizatie de la D.S.P.

3. Ministerul Sănătăţii reprezintă autoritatea competentă în România pentru notificarea produselor cosmetice.

ORDIN nr. 291 din 12 februarie 2007 privind aprobarea Procedurii de notificare a produselor cosmetice de uz uman care sunt puse pe piaţă pe teritoriul României
[ link extern ]

ORDIN nr. 1.448 din 27 decembrie 2005 privind categoriile de produse cosmetice şi listele cuprinzând substanţele ce pot fi utilizate în compoziţia produselor cosmetice
[ link extern ]