avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ce reguli trebuie să respecte un producător de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ce reguli trebuie să respecte un producător de cosmetice naturale? ...

Ce reguli trebuie să respecte un producător de cosmetice naturale?
Este nevoie să am anumite calificări / cursuri și certificări?
Am ca hobby producția artizanală de cosmetice naturale( șampon,săpun din ingrediente naturale, creme, loțiuni).
Ce reglementări există pentru a putea vinde pe piață produsele mele serie mică( nu am fabrică de cosmetice, eu vreau să produc diverse cosmetice din ingrediente naturale pentru mine și familie/ prieteni apoi să le vând online?
Mulțumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 20 Martie 2024
CBM, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 05:19, 21 Martie 2024
1. Legea nr. 178 din 11 aprilie 2000 privind produsele cosmetice
[ link extern ]

2. Va trebuie autorizatie de la D.S.P.

3. Ministerul Sănătăţii reprezintă autoritatea competentă în România pentru notificarea produselor cosmetice.

ORDIN nr. 291 din 12 februarie 2007 privind aprobarea Procedurii de notificare a produselor cosmetice de uz uman care sunt puse pe piaţă pe teritoriul României
[ link extern ]

ORDIN nr. 1.448 din 27 decembrie 2005 privind categoriile de produse cosmetice şi listele cuprinzând substanţele ce pot fi utilizate în compoziţia produselor cosmetice
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lnregistrare reteta produse cosmetice handmade II67 II67 Buna ziua, va rog sa imi spuneti cum se poate inregistra o reteta de produs cosmetic natural ( sapunuri, lotiuni, sampon, creme diverse). Este o diferenta ... (vezi toată discuția)
Autorizatii necesare sapunuri handmade? cristinan44 cristinan44 Buna ziua! Am o prietena care ar dori sa deruleze o activitate de productie de cosmetice handmade, in principal sapunuri si nu stie care ar fi etapele necesare ... (vezi toată discuția)
Norme ue pentru salon cosmetica-coafura a mai aflat cineva, ceva? adrian_bra adrian_bra Am tot incercat sa aflu care ar fi aceste norme dar se pare ca sunt invaluite in mister.....cred ca cel mai sigur mod de a le afla e dupa ce iei amenda! Ma ... (vezi toată discuția)