avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum poate fi obligat un proprietar să facă dovada ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum poate fi obligat un proprietar să facă dovada proprietății ...

Cum poate fi obligat un proprietar să facă dovada proprietății către Asociatia de proprietari?
As dori să dau câteva explicații, pentru că nu sunt convinsă că am pus bine întrebarea.
Un copil minor ( 10 ani) este proprietar (prin 3 tutori - tatăl și bunicii) a 2 apartamente: unul dobândit prin donație și al doilea prin vânzare-cumpărare. A acumulat datorii mari la întreținere pe ambele apartamente.
Inainte de înscrierea ipotecii la OCPI, am scos extras de carte funciară și copilul apare ca proprietar. La 3 zile depunem înscrierea ipotecii și se resping, ambele, deoarece actualul proprietar al imobilelor este...dezvoltatorul imobiliar!
Nici fostul proprietar, nici actualul nu ne arată documentele care atestă această calitate și nu știm de la cine să recuperăm restanțele. De la asociație nu s-a eliberat nicio adeverință privind debitele, pentru notar.
Putem să-i dăm în judecată pentru a-i obliga să ne comunice copii după actele de proprietate (donație, vânzare-cumpărare sau altceva)? Care ar fi obiectul cererii?
Nici unul nu s-a înscris în cartea de imobil și nici la întreținere nu știm pe cine trecem. Doar extrasul de carte funciară nu cred că este suficient să schimbăm proprietarul în listele de întreținere.
Vă mulțumesc pentru orice sfat sau îndrumare!
Cel mai recent răspuns: w_v_w_v , utilizator 12:38, 28 Martie 2024
@MCP 71

În toate extrasele de carte funciară pe care le-am solicitat până acum este precizat numele proprietarului și „ Act Notarial nr. xxx, din aa/bb/cccc emis de Xxxxxx Yyyyyy.

După ce identificați numele Notarului, sau înainte, lecturați cu atenție dispozițiile art. 33 alin. 2 lit. a și b și alin. 4 din legea nr. 196/2018 și cu siguranță veți găsi rezolvarea.

[ link extern ]
Ultima modificare: Miercuri, 27 Martie 2024
robert1958, utilizator
Nu puteti obliga proprietarul sa va aduca actele din pacate. Doar la sfarsit cand vinde apartamentul pentru restituirea fondului de rulment il puteti obliga.
Reluati procedura inscrierii ipotecii la OCPI cu ultimele 3 liste de plata. In liste veti avea doar nr apartamentelor fara nume.
In cerere de la OCPI completati nr apartament si identificat prin nr cadastral..... ce apare acolo,

Am patit si eu o singura data sa nu stiu numele si as fi putut sa cer la OCPI sa imi comunice si sa mai coste in plus ~100 lei bani pe care ii addaugam tot celui pentru care am inscris ipoteca dar mi-au zis chiar angajatii ca nu trebuie un nume sa pun ipoteca ci doar apartamentul pe care pun.

Dezvoltatorul a vandut in rate probabil apartamentul si abia la final cumparatorul devine proprietar.
Probabil la momentul vanzarii nu exista asociatie de proprietari.
Ultima modificare: Joi, 28 Martie 2024
w_v_w_v, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum poate fi obligat un proprietar să facă dovada proprietății ... MCP71 MCP71 Cum poate fi obligat un proprietar să facă dovada proprietății către Asociatia de proprietari? As dori să dau câteva explicații, pentru că nu sunt ... (vezi toată discuția)
Carte funciara SPIREA SPIREA Cu siguranta proprietatea mea dispune de un nr la cartea funciara doar ca eu nu-l cunosc.In cazul in care nu am cadastrul si intabularea facuta si nu cunosc ... (vezi toată discuția)
Carte funciara si cadastru apartament cumparat in 1991 DoamnaIlenus DoamnaIlenus Buna ziua, In anul 1991, parintii mei au cumparat un apartament de la ICRAL. Anul acesta, dorind sa-l vanda, au inceput demersurile pentru a face cadastrul. ... (vezi toată discuția)