avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 189 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat 90 de zile se majorează cu încă 30 ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat 90 de zile se majorează cu încă 30 de zile?

Bună seara! În data de cinci ianuarie mi s-a suspendat permisul de conducere pentru un termen de 90 de zile. Am depășit limita de viteză cu 58km/h. Polițistul mi-a spus că dacă doresc să primesc mai repede înapoi permisul de conducere trebuie să dau examen. Eu nu am dat niciun examen. Oare mi se prelungește termenul de 90 de zile cu încă 30, pentru ca nu m-am prezentat la examen?
Cel mai recent răspuns: Jozsi26 , utilizator 20:52, 28 Martie 2024
Nu se prelungeste, nu e un examen obligatoriu, in acest caz.
Puteti de un examen, la cerere, daca doriti reducerea suspendarii cu o treime. Dar aceasta reducere functioneaza doar daca examenul se da (si se promoveaza) in primele 20 de zile de suspendare.

Mulțumesc frumos!
latka a scris:

Nu se prelungeste, nu e un examen obligatoriu, in acest caz.
Puteti de un examen, la cerere, daca doriti reducerea suspendarii cu o treime. Dar aceasta reducere functioneaza doar daca examenul se da (si se promoveaza) in primele 20 de zile de suspendare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mi-a fost suspendat permisul pentru 90 de zile Dragos9345 Dragos9345 Am obtinut permisul de conducere in iulie iar in martie mi-a fost suspendat pentru viteza de 208km/h pe autostrada pentru o perioada de 90 de zile. Stiu ca nu ... (vezi toată discuția)
Examen redobândire sau nu mary_c mary_c Salutare. Pe 14.08 soțului i-a fost suspendat permisul pentru 90 zile. Datorită conjuncturii nu a reușit să dea examenul de redobândire in termen de 30 ... (vezi toată discuția)
Bună seara! În cazul suspendării permisului pt neacordare ... Mario16 Mario16 Bună seara! În cazul suspendării permisului pt neacordare prioritate și conducere agresita, fara incidente, pt 90 zile se poate da ex pt redobândire în ... (vezi toată discuția)