Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat 90 de zile se majorează cu încă 30 ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat 90 de zile se majorează cu încă 30 de zile?

Bună seara! În data de cinci ianuarie mi s-a suspendat permisul de conducere pentru un termen de 90 de zile. Am depășit limita de viteză cu 58km/h. Polițistul mi-a spus că dacă doresc să primesc mai repede înapoi permisul de conducere trebuie să dau examen. Eu nu am dat niciun examen. Oare mi se prelungește termenul de 90 de zile cu încă 30, pentru ca nu m-am prezentat la examen?
Nu se prelungeste, nu e un examen obligatoriu, in acest caz.
Puteti de un examen, la cerere, daca doriti reducerea suspendarii cu o treime. Dar aceasta reducere functioneaza doar daca examenul se da (si se promoveaza) in primele 20 de zile de suspendare.

Mulțumesc frumos!
latka a scris:

Nu se prelungeste, nu e un examen obligatoriu, in acest caz.
Puteti de un examen, la cerere, daca doriti reducerea suspendarii cu o treime. Dar aceasta reducere functioneaza doar daca examenul se da (si se promoveaza) in primele 20 de zile de suspendare.