Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua!Am un băiețel cu tulburare de spectru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua!Am un băiețel cu tulburare de spectru autist! Copilul ...

Buna ziua!Am un băiețel cu tulburare de spectru autist! Copilul este recuperabil,dar nu mai facem față cu banii.Imi puteți spune va rog,daca ii facem dosar pentru încadrare în grad de handicap,mai târziu ca adult va putea fi afectat în vreo meserie aleasa de alegerea noastră de acum?Sau dacă mai târziu când el va fi bine și renunțăm la situația creată îl va afecta cumva? Mulțumim!!
Doamna, stabilirea gradului de handicap pentru copilul d-voastra nu-i poate crea nici un fel de dezavantaje, de nici un fel. E doar o forma de ocrotire a persoanelor care au nevoie de asta, nu un stigmat.
Îmi cer scuze pentru inca o nelămurire:mi s-a spus că nu ar putea opta pentru o slujba ca:polițist,medic,etc.Este adevărat? Mulțumesc!
Întrucât Politia, este oarecum independenta de statul roman, pe fisa medicala de la încadrarea în politie candidatul declara ca nu a suferit de ulcer, boli psihice, nevroza etc. Desigur ca autismul nu este boala psihica dar as vrea și eu sa vad cum îl convingeți de asta pe cel care a conceput fisa.Însă România se schimba și un refuz de a încadra o persoana intr-o funcție pe motiv ca a avut în copilărie o anumita afecțiune nu poate scăpa de filtrul justiției. În plus, indiferent dacă e înregistrat sau nu cu handicap e înregistrat cu afecțiunea pe care o are.

[ link extern ]
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
Mulțumesc!!