Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Buna Ziua! Pot candida la funcția de primar daca am o ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Buna Ziua! Pot candida la funcția de primar daca am o firmă ...

Buna Ziua!
Pot candida la funcția de primar daca am o firmă și sunt administrator ?
Vă mulțumesc !
Legea 161/2003
art. 87
(1) Funcția de prima
r și viceprimar, primar general și viceprimar al municipiului București, președinte și vicepreședinte al consiliului județean este incompatibilă cu exercitarea următoarelor funcții sau calități:
.....
d) funcția de președinte, vicepreședinte, director general, director, manager, administrator, membru al consiliului de administrație ori cenzor sau orice funcție de conducere ori de execuție la societățile reglementate de Legea societăților nr. 31/1990, republicată, cu modificările și completările ulterioare, inclusiv băncile sau alte instituții de credit, societățile de asigurare și cele financiare, la regiile autonome de interes național, la companiile și societățile naționale, precum și la instituțiile publice, cu excepția reprezentanților în adunarea generală a acționarilor la societățile reglementate de Legea nr. 31/1990, republicată, cu modificările și completările ulterioare, a membrilor în consiliile de administrație ale unităților și instituțiilor de învățământ de stat sau confesionale și ale spitalelor publice din rețeaua autorităților administrației publice locale sau a altor reprezentanți ai instituțiilor publice din subordinea unităților administrativ-teritoriale sau la care unitatea administrativ-teritorială pe care o conduce deține participație;

Starea de incompatibilitate intervine numai după validarea mandatului..prin urmare, daca veti fi ales, pana la validarea mandatului , va trebuie sa renuntati la functia de administrator.
Cornel Vasile, Consilier juridic