Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indice de corectie pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indice de corectie pensie

Buna ziua,

Mama mea a fost pensionata pe caz de boala, in anul 2005, iar in anul 2016 a primit deicizia de pensionare pentru limita de varsta, cu indice de corectie 0.

Din ce am citit, si din actele pe care le are, in 2005 nu se aplica indice de corectie, iar in 2016 a fost 0

La casa de pensii i-au dat o serie de informatii ambigue si cu atitudinea pe care o stim cu totii, dar concluzia doamnei de acolo e ca nu poate primi indice de corectie.

Am vrea sa adresam situatia, dar nu stium ce abordare sa luam.

Orice informatie e binevenita
drupavel88, utilizator
Le atrageti atentia pe adresa lor de e-mail sa aplice prevederile Decizie 702/2019 a CCR in dosarul nr........................
In caz contrar le spuneti ca daca nu va lamuresc in mxim 5 zile, veti apela la sprijinul CNPP in baza art.138-lit.a) din legea 263/2010.