avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 289 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indice de corectie pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indice de corectie pensie

Buna ziua,

Mama mea a fost pensionata pe caz de boala, in anul 2005, iar in anul 2016 a primit deicizia de pensionare pentru limita de varsta, cu indice de corectie 0.

Din ce am citit, si din actele pe care le are, in 2005 nu se aplica indice de corectie, iar in 2016 a fost 0

La casa de pensii i-au dat o serie de informatii ambigue si cu atitudinea pe care o stim cu totii, dar concluzia doamnei de acolo e ca nu poate primi indice de corectie.

Am vrea sa adresam situatia, dar nu stium ce abordare sa luam.

Orice informatie e binevenita
Ultima modificare: Joi, 18 Aprilie 2024
drupavel88, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:39, 18 Aprilie 2024
Le atrageti atentia pe adresa lor de e-mail sa aplice prevederile Decizie 702/2019 a CCR in dosarul nr........................
In caz contrar le spuneti ca daca nu va lamuresc in mxim 5 zile, veti apela la sprijinul CNPP in baza art.138-lit.a) din legea 263/2010.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună seara, dacă m-am pensionat anticipat în 2011 ,când indicele ... Sanda Nicolăescu 52 Sanda Nicolăescu 52 Bună seara, Dacă m-am pensionat anticipat în 2011 ,când indicele de corecție aplicat a fost 1,12 iar la limita de vârstă în 2012 când coeficientul de ... (vezi toată discuția)
Stabilirea pensiei pentru limita de varsta conform deciziei ccr nr. 702/31.10.2019 Peapangel Peapangel Sunt beneficiarul indemnizatiei primită în baza legii nr.8/2006 si pensionar de invaliditate, iar in luna iunie indeplinesc conditiile de varsta legala si ... (vezi toată discuția)
Indice de corectie-stagiu complet ? Agata2 Agata2 Pentru a se aplica indicele de corecție pentru pensia de invaliditate, trebuie sa ai stagiu complet de cotizare sau nu ? Eu sunt pensionata pe caz de boală ... (vezi toată discuția)