Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere sub influenta alcoolului 0,48 în aerul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere sub influenta alcoolului 0,48 în aerul respirat, a ...

Conducere sub influenta alcoolului 0,48 în aerul respirat, a făcut accident intrând în depășire iar celalalt șofer de s-a ciocnit cu el a murit pe loc. Ce pedeapsa ar putea primii? Nu are antecedente.
Buna ziua

Va fi condamnat pt ucidere din culpa, art.192 Cod penal, pedeapasa de la 1 la 5 ani, in concurs cu conducerea unui vehicul sub influenta alcoolului, art.336 Cod penal, pedeapasa de la 1 la 5 ani.

Pedeapsa va fi cu executare conform art 91 Cod penal:
(31)Nu se poate dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere în cazul infracţiunilor prevăzute la art. 192 alin. (2) şi (3), dacă acestea au fost săvârşite în condiţiile art. 335 sau 336.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat