Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conflict munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conflict munca

Buna seara,

am urmatoare situatie: in urma unui conflict cu angajatorul in care mi s-a desfacut contractul de munca, l-am actionat in instanta si am castigat procesul. Instanta a dispus reincadrarea in pozitia anterioara si obligarea la plata a unor despagubiri egale cu veniturile de care as fi beneficiat de la data desfacerii contractului pana la reintegrare. Angajatorul nu a facut apel.
Nedumeririle mele sunt:
1- angajatorul va trebui sa imi achite salariul brut (net + asigurarile sociale)?
2- este obligat si la plata bonurilor de masa?
3- exista un termen maxim in care va trebui sa acorde despagubirile?
4- intre timp m-am angajat in alta parte si nu doresc sa ma reincadrez: se poate emite fisa de lichidare pana nu imi voi primi toate drepturi?

Multumesc anticipat.
1. Angajatorul este obligat sa va achite ceea ce a dispus intansta.

2. daca a fost obligat si la plata c/v tichetele de masa, da.

3. Dvs aveti dreptul sa solicitati punerea in executare a hotararii in termen de maxim 3 ani ... sau ii puteti face plangere penala , potrivit art.287 alin.1 lit. e C.pen. :
(1) Nerespectarea unei hotarari judecatoresti savarsita prin:
.....
e) neexecutarea hotararii judecatoresti privind plata salariilor in termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de catre partea interesata;
....

4. Da, se poate emite nota de lichidare inainte de plata acelor drepturi.