Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general As dori sa stiu: la o intreprindere ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

As dori sa stiu: la o intreprindere individuala....este nevoie de contabil sau poate intreprinzatorul sa tina contabilitatea ?

Este vorba despre activitate comerciala....un magazin alinentar
se poate alege tinerea contabilitatii in partida simpla si in acest caz, nu trebuie contabil.Puteti tine dv. contabilitatea.
nu e nevoie de contabil ; cu citeva minime informatii despre cum se tine o gestiune ( ma refer la documentele care trebuie intocmite , inventariere anuala etc) si un pic bunavointa sa cititi omef 1040 care trateaza conta in partida simpla, art 48 cod fiscal care trateaza modul de determinare a bazei impozabile in vederea impunerii cu 16% si omef ... ( nu stiu numar, poate ne ajuta colegii ) care trateaza inventarierea de care vorbeam cred ca va descurcati ;
Daca deveniti sau sinteti platitor de tva , e un pic mai complicat , dar si aici , va poate indruma un contabil pentru inceput .