Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de management
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de management

Buna seara!
Care este diferenta intre un contract de management si de administrare?
Exista vreo diferenta?
Ce contributii se platesc pentru contractul de management?
Multumesc.
ioan.morosan a scris:
Care este diferenta intre un contract de management si de administrare?
Exista vreo diferenta?
Ce contributii se platesc pentru contractul de management?

Buna ziua,
1.
Diferente pot fi daca sunt redactari diferite pentru clauzele contractuale.
In principiu, manager (engl.) = administrator (rom.)
2.
Platiti impozit pe profit (16%, din care 10% retinut la sursa) si CAS.
Daca doriti, puteti plati si la restul de fonduri speciale