Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... fonduri europene pentru un ONG
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

fonduri europene pentru un ONG

As putea obtine fonduri europene pentru acest ONG dedicat persoanelor cu handicap? va rog dati-mi un raspuns ,am nevoie de el urgent.Si daca da care sunt demersurile pentru obtinerea acestor fonduri?
In momentul infiintarii unui ONG pe ce fel de finantari contati?
-sponsorizari
-2% daca convingeti prin actiunile dvs
-parteneriate locale....etc. Este adevarat?
OK..pentru accesarea finantarii prin proiectele Europene trebuie sa aveti in vedere in primul rand propria finantare,parteneriatele pe care le puteti face,care este sustinerea societatii sau a mediului de afaceri /de cultura/ locale...etc careia va adresati.

Exista un principiu de care trebuie sa tineti cont: Nu existenta banilor este importanta ci existenta unui program clar si cu implicatie important sociala care poate fi finantat.

Programul POSDRU este momentan blocat,nu conteaza motivele, dar important este sa aveti in vedere conceperea unui program activ,bine documentat cu ajutorul caruia puteti fi eligibil chiar si pentru altfel de finantari.

@olynony
Ce intelegeti prin : ONG dedicat persoanelor cu handicap?
Scolarizare pentru integrarea lor in piata muncii?
Intretinere,supraveghere?
Cazare si institutionalizare?
Asistenta sociala?

@anele2010
Trebuie sa va adresati Inspectoratului judetean scolar care va patroneaza si va finanteaza , primariei, bisericii,prin ei puteti obtine fonduri atunci cand programul POSDRU va mai fi accesibil.Altfel incercati alte modalitati de finantare.
Daniela Bolog, Consultant credite si finantari