Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu maternitate

Buna ziua,

puteti va rog sa-mi spuneti daca a inceput sa se aplice legea conforma careia se prelungeste concediul de maternitate de la 126 la 168 de zile?
si daca nu, in ce stadiu se afla si cam care ar fi un orizont de timp realist? de ce anume depinde aplicabilitatea?

Multumesc
Mihaela
Pe moment este doar un proiect de lege. Senatul l-a aprobat, urmeaza sa voteze si Camera Deputatilor - forul decizional.
E greu de spus un orizont de timp, poate va fi aprobat, poate ca nu.

Eu o sa intru in prenatal saptamana viitoare si nu am nici o speranta ca aceasta lege va fi votata si aplicata in timp util pentru a mai ma afecta cu ceva.