Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu ingrijire copil

Buna seara,
In aceasta perioada sunt in concediu de maternitate , cel despre care stiam ca este de 126 de zile . Am auzit ca s-ar fi votat in senat marirea lui la 168 de zile; daca este adevarat stie cineva de cand ar intra in vigoare?
O alta intrebare: anul trecut in noiembrie sau decembrie guvernul a dat o ordonanta de urgenta , cred ca 226 prin care plafona indemnizatia de matern la maxim 4000 RON . In data de 12 mai 2009 Camera Deputatilor a respins aceasta ordonanta.
Ma puteti ajuta sa imi spuneti acum dupa ce se calculeaza?a ramas in vigoare legea , adica fara plafon?
Multumesc
Plenul Senatului a adoptat, astăzi (30.06.2009), cu 79 de voturi pentru, unul împotrivă şi o abţinere, o iniţiativă legislativă a pedeliştilor Iulian Urban şi Mihaela Popa, care stipulează prelungirea concediului de maternitate de la 126 de zile calendaristice la 168. Mai exact, timp de 63 de zile se va acorda concediu de naştere, iar 105 zile concediu concediu de lăuzie. În tot acest interval, mama va primi indemnizaţia de maternitate.

Senatul a fost prima cameră sesizată în acest caz, rolul decizional aparţinându-i Camerei Deputaţilor.
Pana nu apare in monitorul oficial...sunt doar "zvonuri". Sa speram ca asa o sa fie....