avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 220 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua,Detin un apartament care nu este locuit. ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua,Detin un apartament care nu este locuit. Anul trecut ...

Buna ziua,Detin un apartament care nu este locuit.
Anul trecut in 2023 am schimbat apometrul de apa rece si cat sa renovat sa facut un consum de 5 mc de apa.
Am dus la asociatie actele de la schimbare apometru si de atunci asociatia a trecut o persoana ca locuieste in apartament trecand luna de luna consum de apa 8-9 mc per luna ajungand la 45 mc la asociatie.
Am facut o cerere de corectie pt apometrul ce indica 5 mc .
Sa facut modificare cu indexul de 5 mc la asociatie,dar nu a scazut de la plata cei 40 mc apa rece pusi la plata pe lunile anterioare.
Este legal?
Ce pot face ?
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: w_v_w_v , utilizator 22:54, 23 Mai 2024
Apometrul ramane cu indexul 45 si nu veti mai avea consum pana nu dati un index mai mare de 45.
Pana nu ajungeti din urma consumul nu veti mai avea consum. Au inteles ca e 5 si atat.
In timp pretul apei va creste si nu ati pierdut nimic.
Ca au trecut o persoana atatea luni se va regla cand vor aparea persoane in aprtament. Cate luni au pus acum =atatea luni vor scoate o persoana la partamentul respectiv din numarul persoanelor.(una sau mai multe)
Ultima modificare: Joi, 23 Mai 2024
w_v_w_v, utilizator
Problema este ca au modificat indexul apometrului la asociatie la 5 mc cat afiseaza faptic,dar nu au scazut de la plata diferența
Asta rezulta ca platesc 40 mc de apa care nu se va scădea pe viitor.
Ultima modificare: Joi, 23 Mai 2024
orandaciucalex, utilizator
De unde stiti dumneavoastra asta ? ca sa verificati dati luna asta indexul 6 si vedeti ce se intampla. Daca cu 6 dat nu are zero la apa le atrageti atentia ca pana la 40 e platit.
Ultima modificare: Joi, 23 Mai 2024
w_v_w_v, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apometru e defect trebuie să îl schimb atunci asociația citi ... Magie1 Magie1 Apometru e defect trebuie să îl schimb atunci asociația citi MC de apa rece îmi baga in plus de persoana. O lună are drept să îmi bage maxim 8 MC de ... (vezi toată discuția)
Apometre desigilitate cyan cyan Asociatia de proprietari poate impune sanctiuni prin hotarare a AG in cazul in care se constata la verificarea apometrelor faptul ca sigiliul este deteriorat ... (vezi toată discuția)
Plata apa neconsumata giullianna giullianna Buna ziua! Pe data de 28 decembrie am fost la asociatie sa declar indexul la apa. Doamna de la caserie imi trecuse deja 1 mc, cu toate ca eu nu am avut consum ... (vezi toată discuția)