Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua,Detin un apartament care nu este locuit. ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua,Detin un apartament care nu este locuit. Anul trecut ...

Buna ziua,Detin un apartament care nu este locuit.
Anul trecut in 2023 am schimbat apometrul de apa rece si cat sa renovat sa facut un consum de 5 mc de apa.
Am dus la asociatie actele de la schimbare apometru si de atunci asociatia a trecut o persoana ca locuieste in apartament trecand luna de luna consum de apa 8-9 mc per luna ajungand la 45 mc la asociatie.
Am facut o cerere de corectie pt apometrul ce indica 5 mc .
Sa facut modificare cu indexul de 5 mc la asociatie,dar nu a scazut de la plata cei 40 mc apa rece pusi la plata pe lunile anterioare.
Este legal?
Ce pot face ?
Va multumesc anticipat.
Apometrul ramane cu indexul 45 si nu veti mai avea consum pana nu dati un index mai mare de 45.
Pana nu ajungeti din urma consumul nu veti mai avea consum. Au inteles ca e 5 si atat.
In timp pretul apei va creste si nu ati pierdut nimic.
Ca au trecut o persoana atatea luni se va regla cand vor aparea persoane in aprtament. Cate luni au pus acum =atatea luni vor scoate o persoana la partamentul respectiv din numarul persoanelor.(una sau mai multe)
w_v_w_v, utilizator
Problema este ca au modificat indexul apometrului la asociatie la 5 mc cat afiseaza faptic,dar nu au scazut de la plata diferența
Asta rezulta ca platesc 40 mc de apa care nu se va scădea pe viitor.
orandaciucalex, utilizator
De unde stiti dumneavoastra asta ? ca sa verificati dati luna asta indexul 6 si vedeti ce se intampla. Daca cu 6 dat nu are zero la apa le atrageti atentia ca pana la 40 e platit.
w_v_w_v, utilizator