Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... drepturi autor program software pt telefoane mobile
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

drepturi autor program software pt telefoane mobile

Am creat un program ce ruleaza pe telefoane mobile. As dori sa-l vand la operatori gen Orange sau Vodafone. Acestia ar putea sa zica intr-o prima instanta ca nu-i intereseaza, si apoi sa dezvolte intern un program similar care sa faca acelasi lucru.

Cum as putea sa ma protejez impotriva acestui gen de "furt" intelectual?
Buna seara. Ati putea incerca sa va protejati codul sursa prin intermediul plicului cu idei de la OSIM.
[ link extern ]

Ideea e ca trebuie sa printati codul sursa si sa il depuneti in plicul de care se vorbeste in materialul de mai sus.

In alta ordine de idei, nu stiu daca operatorii de telefonie mobila sunt interesati sa dezvolte de capul lor aplicatii. Poate ar fi bine sa va orientati mai degraba catre desfacerea aplicatiei direct in internet, catre potentialii consumatori interesati. Mai ales daca vorbim de o aplicatie care se adreseaza si unor alte piete in afara de cea romaneasca.

Multa bafta.