Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Povesti cu talc / cu morala. Sfaturi pentru viata si ...
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Povesti cu talc / cu morala. Sfaturi pentru viata si altele pe tema.

Învaţă de la ape să ai statornic drum;
Învaţă de la flăcări că totu-i numai scrum;
Învaţă de la umbra să taci şi să veghezi;
Învaţă de la stânca cum neclintit să crezi;
Învaţă de la soare cum trebuie s-apui;
Învaţă de la piatră cât trebuie să spui;
Învaţă de la vântul ce-adie pe poteci
Cum trebuie prin lume de liniştit să treci;
Învaţă de la toate, căci toate-ţi sunt surori
Cum treci frumos prin viaţă, cum poţi frumos să mori.
Învaţă de la vierme că nimeni nu-i uitat;
Învaţă de la nufăr să fii mereu curat;
Învaţă de la flăcări ce-avem de ars în noi;
Învaţă de la apă să nu dai înapoi;
Învaţă de la umbră să fii smerit ca ea;
Învaţă de la stâncă să-nduri furtuna grea;
Învaţă de la soare ca vremea să-ti cunoşti;
Învaţă de la stele că-n cer sunt multe oşti.
Învaţă de la greier, când singur eşti, să cânţi;
Învaţă de la lună să nu te înspăimânţi;
Învaţă de la vulturi când umerii ţi-s grei,
Si du-te la furnică şi vezi povara ei;
Învaţă de la floare să fii gingaş ca ea
Învaţă de la miel să ai blândeţea sa
Învaţă de la păsări să fii mai mult în zbor;
Învaţă de la toate că totu-i trecător;
Ia seamă, fiu al jertfei prin lumea-n care treci
Să-nveţi din tot ce piere cum să trăieşti în veci... :)
@u.b.i.k. : In primul rand ma bucur ca va recitesc !
- Stiam anecdota, dar pusa in contextul original are intr-adevar umor !
De ce discutam despre filozofia de viata a lui Osho, atat timp cat el insusi spune ca nu are o filozofie anume......si cand exista atatea alte filozofii despre viata ?!

"Osho a spus de nenumarate ori ca nu are nici o filozofie, nici un set de credinte nici o dogma de predat discipolilor si ca efortul lui este mai degraba de a ne deprograma de toate filozofiile, de a ne deconditiona de toate credintele pe care le-am adoptat asa incit sa putem experimenta in mod direct si nemijlocit Adevarul "
ContSters109653, utilizator
@Maran Corina, cred ca ati pus punctual pe “i”. Intr-adevar, ideologiile cele mai periculoase sunt cele care isi neaga caracterul de ideologie. Adica scopul de a transforma ideile intr-o noua credinta. A pretinde ca nu exista un scop atasat ideilor are rolul de a mistifica si scopul de a crea fanatici, prin tripla dispensa : intelectuala (a retine numai elementele favorabile tezei) , practica (invocarea explicatiilor care absolva) si morala (anularea conceptelor cunoscute despre bine si rau si inlocuirea lor cu noua ideologie ... neasumata).

godspeed a scris:

@Maran Corina, cred ca ati pus punctual pe “i”. Intr-adevar, ideologiile cele mai periculoase sunt cele care isi neaga caracterul de ideologie. Adica scopul de a transforma ideile intr-o noua credinta. A pretinde ca nu exista un scop atasat ideilor are rolul de a mistifica si scopul de a crea fanatici, prin tripla dispensa : intelectuala (a retine numai elementele favorabile tezei) , practica (invocarea explicatiilor care absolva) si morala (anularea conceptelor cunoscute despre bine si rau si inlocuirea lor cu noua ideologie ... neasumata).

=D>
Sunt convinsa ca sunt mai periculoase decat ideologiile utopice !
@godspeed,
nu inteleg gresit si cred ca stiu la ce va referiti, dar de aici la o “presiune sociala” este – cred - cale lunga.
Poate parea manipulare o afirmatie ca aceea la care va referiti, dar se refera la “nevoi psihologice” - ceea ce, indraznesc sa scriu - este usor diferit de “nevoia spirituala”. “Nevoie psihologica” este si aceea de a fi iubit… O “nevoie spirituala” poate fi si aceea de a… cunoaste lumea asa cum este si de a o iubi.
Nevoia psihologica este, oarecum, egoista - daca mi se permite exprimarea - pe cand nevoia spirituala este altruista. Psihologic vrem sa primim, spiritual vrem sa devenim bogati pentru a putea oferi… Probabil ca gresesc - e doar o idee.

Intotdeauna exista un scop atasat ideilor… Dar de ce o idee ar fi mai buna decat alta, daca oamenii sunt atat de diversi? De ce o idee care mie mi se pare nepotrivita nu ar fi potrivita pentru altul?
@trope_doi , citez : “De-abia cand nevoile corpului vostru sunt implinite apar nevoile psihologice”
"O “nevoie spirituala” poate fi si aceea de a… cunoaste lumea asa cum este si de a o iubi. "

Am plecat de la nevoi fiziologice la nevoi psihologice si am ajuns la nevoi spirituale.

Hai sa ne adunam putin gandurile si sa vedem ce putem face . In primul rand sa ne impacam cu noi (pentru ca, oricat am vrea, de noi nu putem fugi ) si in al doilea rand sa ne iubim unii pe altii , asa cum suntem (unici in diversitate )...
Daca nu v-as iubi, nu as sta pe site ! Mi-as vedea de jobul meu !
Felicitari celei/celui care a deschis subiectul si felicitari celor care au curajul sa-si expuna opiniile !

Acest subiect chiar a luat o turnura interesanta ! O sa invat multe de la voi !

corina

ContSters109653, utilizator