Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... atributii individuale mentionate în fiºa postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

atributii individuale mentionate în fiºa postului

Unde sunt precizate elementele obligatorii ale fişei postului? trebuie precizat numele angajatului?
fişa postului poate fi de genul:
,,Va îndeplini atribuţiile şi sarcinile stabilite de managerul superior?
apoi într-o notă internă să se stabilească atributiile fiecărui post din companie.
dorecs să îmi răspundeţi cu articole din legislaţia muncii.
Prevederi ale Ordinului M.M.S.S. nr. 64/2003 pentru aprobarea modelului cadru al contractului individual de munca, modificat si completat de Ordinul M.M.S.S. nr. 76/2003
1. Clauza referitoare la la Felul muncii are caracter obligatoriu si presupune reglementarea functiei/meseriei in conformitate cu Clasificatia ocupatiilor din Romania (COR) si este stabilita de pct. E din modelul cadru al contractului individual de munca aprobat prin Ordinului M.M.S.S. nr. 64/2003, modificat si completat;
2. Atributiile postului sunt prevazute in fisa postului, anexa la contractul individual de munca, asa cum rezulta din pct. F din modelul cadru al contractului individual de munca aprobat prin Ordinului M.M.S.S. nr. 64/2003, modificat si completat;
3. Prevederile codului muncii cuprinse la art. 39 si art. 40, referitoare la drepturile si obligatile reciproce ale angajatului si ale angajatorului sunt reluate si la pct. M din modelul cadru al contractului individual de munca aprobat prin Ordinului M.M.S.S. nr. 64/2003, modificat si completat;

Codul muncii art.: 17(2)d; 39(2)a,d; 40(1)b,c,d; 61c; 127; 188; 2004(1); 269(1) si altele care atesta necesitatea fisei postului.

Fisa postului este anexa la CIM si se semneaza de parti.

Va îndeplini atribuţiile şi sarcinile stabilite de managerul superior?

Nu, atributiile si responsabilitatile trebuiesc clar definite.
Fisa postului, alaturi de regulamentul intern, reprezinta unul dintre documentele cele mai flexibile in stabilirea, derularea si incetarea raporturilor de munca. Aceste doua documente intaresc autoritatea angajatorului, ca organizator al activitatii salariatilor si pot fi instrumente extrem de eficiente care conduc la atingerea obiectivelor firmei.