Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

In partajarea unui apartament faptul ca unuia dintre parinti i s-a incredintat minorul spre crestere si educare poate cere o cota mai mare din locuinta?Dar faptul ca pe timpul casatoriei contributia la cheltuielile curente a fot de 3/1? Cota de 3% se poate lua inapoi?
imobilul fiind contractat pe numele amandurora, va face obiectul procesului de partaj.
daca imobilul nu este comod partajabil in natura, instanta va dispune atribuirea acestuia unuia dintre soti cu obligarea platii sultei catre celalalt sot.
avand in vedere ca dvs detineti cota de 60% din imobil probabil ca acesta vi se va atribui dvs. in natura.
da, cotele se vor respecta.