Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general termen depunere 101 si bilant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

termen depunere 101 si bilant

Am urmatoarea nelamurire : daca la trim IV nu am declarat nimic la imp profit , pana la ce data pot depune declaratia 101?dar bilantul cand il depun ?B-)
Daca nu ati depus declaratia 100, completata cu suma aferenta trimestrului III, pana la data de 25.01.2010, atunci sunteti obligata sa depuneti declaratia 101 pana pe 25.02.2010. Bilantul il depuneti in termen de 150 de zile de la incheierea exercitiului financiar (30.05.2010).
Eu cred ca bilantul se depune in 120 de zile. 1) Termenele pentru întocmirea situaţiilor financiare anuale sunt următoarele:
a) pentru societăţile comerciale, societăţile/companiile naţionale, regiile autonome, institutele naţionale de cercetare-dezvoltare, 150 de zile de la încheierea exerciţiului financiar;
b) pentru celelalte persoane prevăzute la art. 1 din legea contabilităţii, 120 de zile de la încheierea exerciţiului financiar.
(2) [i]Termenele pentru depunerea situaţiilor financiare anuale la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice sunt:
a) 150 de zile de la încheierea exerciţiului financiar, pentru persoanele prevăzute la alin. (1) lit. a) de mai sus, cu excepţia societăţilor comerciale[/i
];
b) 120 de zile de la încheierea exerciţiului financiar, pentru persoanele prevăzute la alin. (1) lit. b) de mai sus.
Oricum,multumesc mult...
Aici este o discutie mai veche!
Din experienta va spun ca bilantul se depune in termen de 150 de zile.
Oricum, este un nonsens sa am dreptul sa intocmesc bilantul in termen de 150 de zile (conform alin. 1 lit.a), dar sa fiu obligat sa il depun in termen de 120 de zile (conform alin. 2 lit. b).
Din textul de lege nu reiese care este termenul de depunere pentru societatile comerciale. La alineatul 2 lit. a), societatile comerciale (care apar la alin. 1 lit. a)sunt exceptate de la termenul de 150 de zile. In schimb termenul de 120 de zile este pentru persoanele prevazute la alin. 1 lit b (la aceasta litera nu apar societatile comerciale).
Ana Muntianu, Consultant fiscal