avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 866 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general termen depunere 101 si bilant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

termen depunere 101 si bilant

Am urmatoarea nelamurire : daca la trim IV nu am declarat nimic la imp profit , pana la ce data pot depune declaratia 101?dar bilantul cand il depun ?B-)
Cel mai recent răspuns: Ana Muntianu , Consultant fiscal 10:26, 11 Februarie 2010
Daca nu ati depus declaratia 100, completata cu suma aferenta trimestrului III, pana la data de 25.01.2010, atunci sunteti obligata sa depuneti declaratia 101 pana pe 25.02.2010. Bilantul il depuneti in termen de 150 de zile de la incheierea exercitiului financiar (30.05.2010).
Eu cred ca bilantul se depune in 120 de zile. 1) Termenele pentru întocmirea situaţiilor financiare anuale sunt următoarele:
a) pentru societăţile comerciale, societăţile/companiile naţionale, regiile autonome, institutele naţionale de cercetare-dezvoltare, 150 de zile de la încheierea exerciţiului financiar;
b) pentru celelalte persoane prevăzute la art. 1 din legea contabilităţii, 120 de zile de la încheierea exerciţiului financiar.
(2) [i]Termenele pentru depunerea situaţiilor financiare anuale la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice sunt:
a) 150 de zile de la încheierea exerciţiului financiar, pentru persoanele prevăzute la alin. (1) lit. a) de mai sus, cu excepţia societăţilor comerciale[/i
];
b) 120 de zile de la încheierea exerciţiului financiar, pentru persoanele prevăzute la alin. (1) lit. b) de mai sus.
Oricum,multumesc mult...
Aici este o discutie mai veche!
Din experienta va spun ca bilantul se depune in termen de 150 de zile.
Oricum, este un nonsens sa am dreptul sa intocmesc bilantul in termen de 150 de zile (conform alin. 1 lit.a), dar sa fiu obligat sa il depun in termen de 120 de zile (conform alin. 2 lit. b).
Din textul de lege nu reiese care este termenul de depunere pentru societatile comerciale. La alineatul 2 lit. a), societatile comerciale (care apar la alin. 1 lit. a)sunt exceptate de la termenul de 150 de zile. In schimb termenul de 120 de zile este pentru persoanele prevazute la alin. 1 lit b (la aceasta litera nu apar societatile comerciale).
Ultima modificare: Joi, 11 Februarie 2010
Ana Muntianu, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depunere bilant dumis dumis care e data limita de depunere a bilantului pe anul trecut ? (vezi toată discuția)
Termen depunere bilant carmen carolina carmen carolina Buna ziua, Care este termenul de depunere al bilantului in cazul in care nu am depus declaratia 100 in decembrie? Stiu ca trebuie sa depun declaratia 101 ... (vezi toată discuția)
Exercitiul financiar aartist aartist Buna-ziua SRL infiintata in 2007, si-a inceput activitatea in 01.05.2008. Pentru depunerea situatiillor financiare pentru anul 2008, exercitiul financiar ... (vezi toată discuția)