Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarizare bugetari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarizare bugetari

cum se salarizeaza concret absolventii ciclului 1 bolognia? un absolvent este incadrat ca profesor pentru clasele 5-8 deci cu S in cazul personalului contractual din primarii ce lege se aplica referitor la aceste studii?
Deocamdata, legea 330/2009 considera absolventii ciclului I Bologna ca absolventi de studii superioare (S) si prevede ca vor fi salarizati ca atare...
Kyandra a scris:

Deocamdata, legea 330/2009 considera absolventii ciclului I Bologna ca absolventi de studii superioare (S) si prevede ca vor fi salarizati ca atare...

Ce articol din lege considera ca absolventii ciclului I vor fi incadrati pe studii superioare (S) ?
Ar fi bine sa fie asa, dar nu cred .
Cum interpretati urmatorul articol din legea 330/2009 :
Art. 38
In baza art. 18 alin. (1) si (3) din Legea nr. 288/2004 privind organizarea studiilor universitare, cu modificarile si completarile ulterioare, salarizarea absolventilor ciclului I si II (Bologna) se face la nivelul absolventilor cu studii superioare de lunga durata (S).
Pai tocmai asta e...ca nu poti salariza pe cineva la nivel de studii superioare si sa-l incadrezi pe un post/fp de un nivel de studii inferior (fiecare din cele 3 clase de fp are grila ei de salarizare). Cu atat mai mult cu cat ANFP a dat aviz de transformare in FP clasa I pentru posturile fp care au promovat examenul de promovare in clasa, ca urmare a obtinerii unei diplome de licenta Bologna.
Si sa nu uitam faptul ca fp clasa II se refera la absolventii invatamantului superior de scurta durata, care a fost desfiintat (si practic, si sintagma) tocmai prin legea 288/2004, iar nicaieri in cuprinsul legislatiei aplicabile in acest moment in Romania nu scrie ca ciclul I Bologna reprezinta SSD...