avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna,lucrez ca lucrator comercial intr-un magazin ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna,lucrez ca lucrator comercial intr-un magazin .programul ...

Buna,lucrez ca lucrator comercial intr-un magazin .programul de lucru este de la 9.30-20.30. iar in pontaj este scris 10-20.explicatia sefilor este,ca trebuie sa avem doua pauze de 30 minute,pe care recuperam.de aceea nu este trecut.
Este legal asa ceva?in rest totul e ok,lucram 168ore pe luna ,restul liber.pana in februarie pentru aceeasi program au pontat 10.5 ore,a trebuit sa recuperam numai o pauza de 30 min.ne pot obliga sa luam doua pauze?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:18, 18 Martie 2025
1. Angajatorul are obligaţia de a ţine la locul de muncă definit potrivit art. 16^1 C.mun. evidenţa orelor de muncă prestate zilnic de fiecare salariat, cu evidenţierea orelor de începere şi de sfârşit ale programului de lucru.

2. Durata timpului de muncă și repartizarea acestuia trebuie sa fie mentionata in contractul individual de muncă.

3. Pauzele, cu excepţia dispoziţiilor contrare din contractul colectiv de muncă aplicabil şi din regulamentul intern, nu se vor include în durata zilnică normală a timpului de muncă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Programul de munca tudosemihaela tudosemihaela lucrez intr-un hipermarchet , functia casier, part-time (16,15-22,15 cnf. contr. de munca) ,programul magazinului fiind 8-22 .Prima mea intrebare este : au ... (vezi toată discuția)
Act aditional modificare program de munca personal turant ursuletroz ursuletroz Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare: avem salariati care lucreaza 8 orezi, 40 ore/saptamana. Dorim sa le modificam programul ... (vezi toată discuția)
Pauza de masa se plateste? horatiun horatiun Buna ziua,pauza de masa trebuie platita si cum se trece in pontaj? (vezi toată discuția)