Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Ce impozite plateste un PFA si ce taxe plateste o ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Ce impozite plateste un PFA si ce taxe plateste o S.C.(o firma)

La PFA
Avantajele PFA sunt multiple: mai putine controale, contabilitate mai simpla, un numar mai mic de taxe si impozite, dar si mai putine drumuri pentru depunerea declaratiilor. PFA nu plateste impozitul forfetar si nici o taxa pe dividende. Impozitul de 16% se aplica pe venitul impozabil, care rezulta dupa ce se scad cheltuielile deductibile. Deci, PFA are mai putine obligatii fiscale.
La o SC (firma)
Pe langa contabilitatea complicata pe care trebuie sa o tina cu un contabil autorizat, societatile comerciale au de depus mai multe declaratii si de platit mai multe taxe la stat.
Impozitul este de 16% pe profit, iar in cazul in care bilantul la final de an este zero sau negativ, compania achita impozitul minim. Daca firma are profit si administratorul vrea sa scoata dividende, plateste un impozit de 16%.
La acestea se adauga contributiile sociale si de sanatate pentru toti angajatii companiei.
Incepand din acest an, firmele care fac achizitii sau livrari in tarile UE trebuie sa depuna in fiecare luna declaratii la Fisc.

Care sunt parerile dvs.?

La prima vedere esti tentat sa iti faci PFA. Insa avand in vedere faptul ca se preconizeaza ca guvernul boc pregateste un proiect de lege, prin care, si PFA-urile vor plati contributii sociale si de sanatate, singurul avantaj pe care il vei mai avea ar fi faptul ca scapi de impozitul forfetar (daca nu il va institui si pe acela).
Sa fim sanatosi si sa le putem plati pe toate.
Peruschi a scris:

La prima vedere esti tentat sa iti faci PFA. Insa avand in vedere faptul ca se preconizeaza ca guvernul boc pregateste un proiect de lege, prin care, si PFA-urile vor plati contributii sociale si de sanatate, singurul avantaj pe care il vei mai avea ar fi faptul ca scapi de impozitul forfetar (daca nu il va institui si pe acela).

Sunt deacord cu Peruschi.
Art. 6. - (1) În sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
I. a ) persoanele care desfăsoară activităÑi pe bază de contract individual de muncă;
b) funcÑionarii publici;
c) cadrele militare si funcÑionarii publici cu statut special din domeniul apărării naÑionale,
ordinii publice si siguranÑei naÑionale.
II. persoanele care îsi desfăsoară activitatea în funcÑii elective sau care sunt numite în cadrul autorităÑii
executive, legislative ori judecătoresti, pe durata mandatului, precum si membrii cooperatori dintr-o
organizaÑie a cooperaÑiei mestesugăresti, ale căror drepturi si obligaÑii sunt asimilate, în condiÑiile
prezentei legi, cu ale persoanelor prevăzute la pct. I;
III. persoanele care beneficiază de drepturi bănesti lunare, ce se suportă din bugetul asigurărilor pentru
somaj, în condiÑiile legii, denumite în continuare someri;
IV. persoanele care se află în una dintre situaÑiile următoare:
a) asociat unic, asociaÑi, comanditari sau acÑionari;
b) administratori sau manageri care au încheiat contract de administrare sau de management;
c) membri ai asociaÑiei familiale;
d) persoane autorizate să desfăsoare activităÑi independente;
e) persoane angajate în institutii internationale, dacă nu sunt asiguratii acestora;
f) alte persoane care realizează venituri din activităÑi profesionale.

(2) Se pot asigura în sistemul public de pensii, pe bază de contract de asigurare socială, în
conditiile prezentei legi, persoanele care nu se regăsesc în situatiile prevăzute la alin.(1).

Art. 11. - (1) Persoanele prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. IV si V, care obÑin venituri ca urmare
a încadrării în una sau mai multe dintre aceste situaÑii si care au cel puÑin vârsta de 18 ani, sunt
obligate să se asigure pe baza declaraÑiei individuale de asigurare.
(2) DeclaraÑia individuală de asigurare se depune în termen de 30 de zile de la data încadrării
în situaÑia prevăzută la alin. (1) la casa teritorială de pensii competentă, în funcÑie de domiciliul sau
resedinÑa persoanei.
(3) Venitul lunar asigurat este cel stabilit prin declaraÑia individuală de asigurare.
(4) Se exceptează de la obligativitatea depunerii declaraÑiei individuale de asigurare persoanele prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. IV, dacă beneficiază de una dintre categoriile de pensii prevăzute de prezenta lege sau dacă se regăsesc în situaÑiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I, II si III.

Concluzia este urmatoarea :
indiferent de veniturile obtinute ca PFA daca esti asigurat la un loc de munca pt sistemul de pensii nu esti obligat a acgita CAS pt activitatea desfasurata ca PFA .
Altfel spus , te inregistrezi cu contract de muncala pt PFA la Directia muncii si realizezi si o mare economie dpdv al cheltuielilor si esti si asigurat .

Gresesc ?
ContSters60554, utilizator
PFA-urile si celelalte categorii similare au urmatoarele obligatii de plata la bugetul de stat:

* impozit pe venit in cota de 16% aplicabila asupra venitului net (Legea 571/2003 art. 43);
* contributia trimestriala pentru asigurarile de sanatate in cota de 5,5% aplicabila asupra venitului net (Legea 95/2006 art. 257)
* contributia pentru concedii si indemnizatii in cota de 0,85%, aplicabila asupra venitului net, dar nu mai mult de 12 salarii minime brute pe tara (OUG 158/2005)