Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... comision ITM pt persoane aflate in somaj tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

comision ITM pt persoane aflate in somaj tehnic

hello !
as vrea sa stiu parerea voastra ...se achita sau nu comisionul ITM pt persoanele aflate in somaj tehnic !?#-o#-o
1. Legea 130/1999 spune:
Art. 5. -
(1) Pentru prestarea serviciilor prevăzute în prezenta lege, inspectoratele teritoriale de muncă vor percepe un comision stabilit după cum urmează:
a) 0,75% din fondul lunar de salarii, angajatorilor cărora le păstrează şi le completează carnetele de muncă;
b) 0,25% din fondul lunar de salarii, angajatorilor cărora le prestează serviciile prevăzute la art. 3, constând în verificarea şi certificarea legalităţii înregistrărilor efectuate de către aceştia.

2. Codul muncii spune:
Art. 53 - (1) Pe durata întreruperii temporare a activităţii angajatorului salariaţii beneficiază de o indemnizaţie, plătită din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mică de 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat.

3. Concluzia o trageti dvs.!