Dacă ultimul loc de munca a fost în 2019 și am fost disponibilizata pt restructurare de post , pot depune acum cerere pt acordare de indemnizație de somaj?
Nu , trebuia sa depuneti atunci dosarul penstru somaj.
art.38 din Legea 76/2002
.....
(2) Indemnizația de șomaj se acordă de la data prevăzută la alin. (1), dacă cererea este înregistrată la agenția pentru ocuparea forței de muncă în termen de 10 de zile de la această dată.
(3) Dacă cererea este înregistrată după expirarea termenului de 10 de zile, dar nu mai târziu de 12 luni de la data prevăzută la alin. (1), indemnizația de șomaj se acordă începând cu data înregistrării cererii.
(4) Termenul de maximum 12 luni prevăzut la alin. (3) este termen de decădere din drepturi.
Somaj
lore1507
Am inteles ca de la data semnarii incetarii contractului de munca am la dispozitie 10 zile pentru a depune dosarul pentru ajutor de somaj. Aceste zile sunt ... (vezi toată discuția)
Ajutor somaj
andryzs
Buna ziua
Va rog sa-mi transmiteti termenul de de depunere a cererii pentru ajutor somaj de la data desfacerii contractului de munca.
multumesc (vezi toată discuția)