Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Control activitate Asociatire de Proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Control activitate Asociatire de Proprietari

La un moment dat, vechiul presedinte si vechiul administrator au solicitat schimbarea. S-a ales un comitet nou în care pe lînga fosti membri am fost inclus si eu. Administrator a fost adus de la primarie.Fostul vicepresedinte a devenit presedinte.S-a luat în primire o suma de bani care nu se stie ce reprezinta, pentru ca registrul de casa nu a fost completat în ultimii aproape doi ani. Deasemeni s-a constatat ca impozitele dpe salarii desi s-au încasat de la locatari nu au fost depuse. In adunarea generala s-a votat sa se faca scrisoare la politie pentru clarificarea lucrurilor. Dar vechii membri ai comitetului au decis într-o sedinta separata sa acopere lucrurile. Ce se poate face ? Cine are obligatia sa verifice asociatiile de proprietari ?
Multumesc anticipat pentru orice sfat.
Andreescu Adrian
Exista un compartiment in primarie care se ocupa cu asociatiile de proprietari.
este adevarat ca primaria poate controla dar nu poate da si sanctiuni.
Daca aveti posibilitatea puteti solicita o expertiza contabila sau un cenzorat amanuntit.