Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE NEDEZBATUTA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE NEDEZBATUTA

IN URMA CU 5 ANI BUNICA MEA DECEDA FARA A LASA TESTAMENT, CASA LA TARA SI 1 HA PAMANT CARE REPREZINTA MOSTENIREA NU AU FOST DEZBATUTE. MOSTENTORI LEGALI SUNT TATAL MEU SI CEI 2 FRATI AI LUI.
IN ACEST MOMENT TATAL MEU LOCUIESTE IN ACEA CASA SI SE FOLOSESTE DE ACEL PAMANT PLATIND TOATE IMPOZITELE AFERENTE SI TOATE FACTURILE IN NUMELE LUI.
CEI 2 FRATI VOR SA II CEDEZE SAU VANDA SIMBOLIC PARTILE CE LE REVIN LEGAL. AS VREA SA STIU CUM AR TREBUI PROCEDAT PENTRU A SE INTRA IN LEGALITATE.
VOIAM SA STIU DACA ODATA CU TRECEREA TIMPULUI PROPRIETATEA II VA REVENI IN MOD LEGAL TATALUI MEU AVAND IN VEDERE CA PLATESTE TOATE IMPOZITELE SI INTRETINE CASA IAR CEI 2 FRATI NU SUNT INTERESATI DE PARTILE LOR.

AS FI INTERESAT DE VARIANTA CEA MAI ECONOMICA CHIAR DACA PRESUPUNE TRCEREA UNUI INTERVAL MAI MARE DE TIMP.
Sa mearga la notar sau la judecatorie.
Fratii daca nu au pretentii e simpla treaba.
Nu va costa mult, mai ales ca nu va trebuie avocat care sa fie prezent la judecata.

avocat Claudiu Lascoschi
buna ziua!
varianta cea mai economica este sa se faca dezbaterea succesiunii si partajul pe cale de instanta judecatoreasca.
daca partile se inteleg, si din ce spuneti dvs se inteleg, se va depune la I termen de judecata o tranzactie, instanta va lua act de ea si va pronunta hotararea.
este indicat sa procedati de acesata maniera, intrucat o sa va recuperati si cunatumul taxei de timbru.