Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... SOMER:perioada de SOMAJ=vechime in campul muncii?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

SOMER:perioada de SOMAJ=vechime in campul muncii?

SOMER(#-o):perioada de SOMAJ se considera vechime in campul muncii?Imi este necesara informatia pentru a-mi calcula corect data pensionarii anticipate partial...............multumesc anticipat pentru raspuns................:help:
Perioada de somaj nu constituie vechime in munca, ci stagiu de cotizare asimilat care se ia in calcul la stabilirea pensiei .
Multumesc,dar mai intreb:intrat facultate 1970,terminat 1975,angajat sept.1975,somer din aprilie 2009,somaj 15 luni(mai am pana in aug.2010)-deci fara somaj nu am cei 35 ani minimi de contributie necesari pt.pensionare anticipata(nascut in 1951)........................?Practic mai trebuie sa muncesc inca vreo 7 luni?................multumesc..............................
1. Perioada de somaj se ia in calculul stagiului de cotizare pentru pensie (inclusiv pentru cea anticipata si/sau anticipata partiala), adica intra in cei 35 de ani necesari de stagiu complet de cotizare.
2. Perioadele de facultate si de armata se vor lua in calcul numai la pensionarea pentru limita de varsta.
3. Fiind nascut in 1951, puteti iesi la pensie anticipata partiala in 2011, la varsta de 60 de ani, daca aveti stagiul complet de cotizare de 35 de ani (aici intra si perioadele de somaj indemnizat).
4. Pana in 2011, sa vedem ce va spune si noua lege a pensiilor.