Buna ziua. Ca si salariat al unie societati, pot fi imputernicita de catre firma sa creez/accesez REGES=ONLINE? Imi trebuie imputernicire notariala sau Decizie interna? Multumesc.
Pentru împuterniciţii desemnaţi de reprezentanţii legali ai angajatorilor cu capital privat, AUTORIZAREA SE FACE PRIN ÎNCĂRCAREA ÎN PORTAL A URMĂTOARELOR DOCUMENTE, pe care se aplică de către respectivii împuterniciţi semnătura digitală pentru certificarea conformităţii cu originalul, şi anume:
1. certificat de înregistrare la ONRC sau certificatul de înregistrare fiscală,
2. hotărârea judecătorească de înfiinţare sau alt act constitutiv;
3. împuternicire notarială pentru solicitant sau, după caz, contractul de prestări servicii/actul adițional la acesta din care rezultă obligația prestatorului, prin reprezentantul legal al acestuia, de creare a contului de acces al angajatorului în Registru