avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Domeniu web vs. marca inregistrata
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Domeniu web vs. marca inregistrata

Am si eu o intrebare, de curand am inregistrat o marca la OSIM pe clasele 35,41,42,45. Aceasta marca este de forma " numesite.ro". In cazul in care site-ul in cauza nu-mi apartine si este activ, am eu vreun drept asupra acestui site ?
Pot cere sa mi se dea in folosire acest site ?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: George , Avocat 12:21, 18 Februarie 2010
La ambele intrebari raspunsul este negativ.
intr-adevar, detinatorul unei marci nu are un drept automat la numele de domeniu apartinand unnei alte persoane insa, in anumite cazuri, detinatorul marcii ar putea dobandi dreptul asupra domeniului,
Multumesc pentru raspuns.
In acest caz, in care am marca inregistrata dar nu pot obtine acel domeniu, marca inregistrata la ce este de folos?
Sau mai bine zis de ce se mai zbate lumea sa inregistreze marci daca nu sunt folositoare, in sensul ca doar inregistrarea domeniului este suficienta din cate inteleg?

george a scris:

intr-adevar, detinatorul unei marci nu are un drept automat la numele de domeniu apartinand unnei alte persoane insa, in anumite cazuri, detinatorul marcii ar putea dobandi dreptul asupra domeniului,

Multumesc pentru raspuns. Din cate inteleg ar exista o solutie de a dobandi dreptul asupra domeniului. Poate ma ajutati cum as putea face.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Tutzu a scris:
Multumesc pentru raspuns. Din cate inteleg ar exista o solutie de a dobandi dreptul asupra domeniului. Poate ma ajutati cum as putea face.
Multumesc anticipat pentru raspuns.


@ Tutzu .Nu sunt jurist , sunt doar proprietar al unor domenii numesite.ro si dezvoltator , prin munca mea, a acestor domenii ( creator siteuri ) , asa ca va dau eu o mana de ajutor .
Contactati pe mail proprietarul domeniului ( exista acesta posibilitate prin siteul ROTLD , fara sa vedeti insa datele proprietarului , nici macar adresa de mail ) , il intrebati daca doreste sa vanda si , daca intr-adevar doreste sa vanda , ii faceti o oferta .
Aceasta cale este nu numai legala dar si morala .
Succes !
N-as vrea sa deschid un alt thread deoarece intrebarea ce o voi pune este legata de cea a userului Tutzu , asa ca ma folosesc de acest thread .
Sa zicem ca Tutzu intra , pe o cale sau pe alta , in posesia domeniului numesite.ro .
Eu am , sa presupunem , domeniul web numesite.com ( achizitionat anterior inregistrarii trademarkului numesite.ro ) si este activ ( are un site dezvoltat pe el ) sau inactiv .
Ce sanse am sa imi pastrez domeniul numesite.com in cazul in care Tutzu va dori si numesite pe alte extensii ?
Multumesc anticipat pentru raspuns !

Alte discuții în legătură

Trademark european asupra unui domeniu web Stadva Stadva Am inregistrat de curand un domeniu web de tipul [i]cuvant[/i].info . Pe [i]cuvant[/i] exista un trademark european . [i]Cuvant[/i] e de fapt numele unui joc ... (vezi toată discuția)
Marca inregistrata osim vs. domeniu internet bogdan30ro bogdan30ro Am urmatoarea speta. Am inregistrat la OSIM cuvantul sa zicem \"marcamea\" acum 2 zile. Dorind sa imi fac si un site pe internet am constatat ca domeniu ... (vezi toată discuția)
Domeniu web Stadva Stadva Pe data de 27 oct 2009 am inregistrat un domeniu cu extensia co.uk ( extensia nationala a Marii Britanii ) Am omis sa verific existenta numelui domeniului ... (vezi toată discuția)