avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sporuri, drepturi salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sporuri, drepturi salariale

Lucrez la o primarie pe un post de Controlor Prestari Servicii. Sunt economist dar postul este pentru studii medii.
1. Coordonez activitatea muncitorilor de la salubritate intr-un sector, respectiv 25 persoane. Asta inseamna verificare pe teren, prezenta, pontaj, receptii, programari schimburi, etc. Am dreptul la spor de conducere?
2. Desi lucram si noaptea nu ni se plateste spor de noapte nici nu se compenseaza cu zile libere. Este legal?
3. Care este salariul minim pentru functia ocupata?
4. Am vazut ca exista un precedent judiciar al unei primarii care a castigat in justitie sporul de dispozitiv. Si noi suntem in aceeeasi situatie de a raspunde prezent la orice ora din i sau noapte ca la armata, credeti ca am avea sanse?
5. La orice incercare de a negocia ceva ni se pune in nas " Nu-ti convine, pleaca!"
unde ne-am putea adresa pentru drepturile noastre?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:36, 16 Februarie 2010
1. Aveti dreptul la spor de conducere.
2.Clar este ilegal.
3. 705x1,2
4. Cred ca aveti mari sanse.
5.Va puteti adresa instantei.
Multumesc mult! Credeti ca puteti sa-mi recomandati niste legi care confirma aceste raspunsuri? Scuze pentru cicaleala!
La art. 41 si 42 din CCMUN pe anii 2007-2010 sunt prevazute sporurile minime.
La art. 40 sunt prevazuti coeficientii. De asemenea va recomand sa cititi putin si Codul Muncii L 53/2003
CCMN nu este aplicabil in privinta salariilor din sistemul bugetar ... in Codul muncii este specificat clar ca sistemul de salarizare a personalului din autorităţile şi instituţiile publice finanţate integral sau în majoritate de la bugetul de stat, bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetele locale şi bugetele fondurilor speciale se stabileşte prin lege, cu consultarea organizaţiilor sindicale reprezentative.

In prezent exista Legea nr.330/2009 ...:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu Irinelpp Irinelpp Hristos a inviat! In luna decembrie am avut salariu net 1000 RON la un salariu de 672 RON. Prin taierea sporului de tinuta si de hrana dar prin introducerea ... (vezi toată discuția)
Negocieri sub salariul minim brut??!!?? alexandra_ism alexandra_ism De curand, la societatea la care imi desfasor activitatea, am intalnit urmatoarea problema: o persoana incadrata cu studii superioare pe post de inginer, al ... (vezi toată discuția)
La societatile comerciale cu capital privat ar trebui se existe o grila de salarizare? MIRELA35 MIRELA35 Buna ziua. Va rog,sa ma ajutati.Societatea unde lucrez nu are CCM (DESI ARE 45 ANGAJATI).Salariile se negociaza individual.Se respecta partial ... (vezi toată discuția)