Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit vizarea decl. 101 de catre consultantul fiscal?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

vizarea decl. 101 de catre consultantul fiscal?

la contribuabili mici si mijlocii , este obligatorie viza consultantului fiscal pentru del. 101?:">
Vin si adaug urmatorul aspect de care nu se tine cont:
,,orice lege nu se aplica retroactiv,,

deci art.83 din Codul de Procedura Fiscala, care spune ca toate societatile trebuie sa-si certifice declaratiile anuale, este valabil pana la aprobarea unei noi ordonante de guvern.:belay:
HOTÃRÂRE
pentru aprobarea Normelor de certificare
a declaraţiilor fiscale anuale – ale contribuabililor persoane juridice,
cu excepţia celor pentru care este obligatorie auditarea

. . . În temeiul art. 3 lit. b) şi ale art. 11 lit. d) din Ordonanţa Guvernului nr. 71/2001 privind organizarea şi exercitarea activităţii de consultanţă fiscală, cu modificările şi completările ulterioare,
în conformitate cu prevederile art. 83 alin (5) din Ordonanţa Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările şi completările ulterioare,

. . . Consiliul superior al Camerei Consultanţilor Fiscali, întrunit în şedinţa din 17 februarie 2010 ,
hotărăşte:

. . . Art.1 - Se aprobă Normele de certificare a declaraţiilor fiscale anuale - ale contribuabililor persoane juridice, cu excepţia celor pentru care este obligatorie auditarea, prevăzute în anexa care face parte integrantă din prezenta hotărâre

. . . Art.2 – Normele prevăzute la art.1 se aplică pentru certificarea declaraţiilor fiscale anuale aferente anului 2009, care se depun la organele fiscale în anul 2010

. . . Art.3 - Prezenta hotărâre se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Preşedintele Camerei Consultanţilor Fiscali,
Daniel Chiţoiu