Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 7657 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: Împreună cu 10 specialiști de la EY România, KMPG România, Viboal FindEx și Dobrinescu Dobrev discutăm despre: TVA în comerțul electronic, SAF-T, analiza de risc fiscal etc. Rezervă loc și participă!

Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Certificare decl 101 de catre consultant fiscal
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Certificare decl 101 de catre consultant fiscal

Buna ziua
Am inteles bine ca toate decl 101aferente anului 2009( indiferent ca este contribuabil mic) trebuie certificate de catre un consultant fiscal?
Stiam ca numai contribuabilii mijlocii si mari trebuie sa faca asta.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: lylyan , utilizator 18:10, 21 Februarie 2010
exista un proiect de modificare a OG nr. 92/2003, in care se prevede ca doar contribuabilii mari si mijlicii vor depune declaratiile vizate de un consultant fiscal.
ramane de vazut daca va trece.
Camera Consultanţilor Fiscali
Hotărâre nr. 8 din 17/02/2010
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 111 din 18/02/2010
privind aprobarea Normelor de certificare a declaraţiilor fiscale anuale ale contribuabililor persoane
juridice, cu excepţia celor pentru care este obligatorie auditarea
În temeiul art. 3 alin. (1) lit. b) şi ale art. 11 lit. d) din Ordonanţa Guvernului nr. 71/2001 privind
organizarea şi exercitarea activităţii de consultanţă fiscală, aprobată cu modificări prin Legea nr.
198/2002, cu modificările şi completările ulterioare,
în conformitate cu prevederile art. 83 alin. (5) din Ordonanţa Guvernului nr. 92/2003 privind Codul
de procedură fiscală, republicată, cu modificările şi completările ulterioare,
Consiliul superior al Camerei Consultanţilor Fiscali, întrunit în şedinţa din 17 februarie 2010, h o t ă
r ă ş t e:
Art. 1. - Se aprobă Normele de certificare a declaraţiilor fiscale anuale ale contribuabililor persoane
juridice, cu excepţia celor pentru care este obligatorie auditarea, prevăzute în anexa ce face parte
integrantă din prezenta hotărâre.
Art. 2. - Normele prevăzute la art. 1 se aplică pentru certificarea declaraţiilor fiscale anuale aferente
anului 2009, care se depun la organele fiscale în anul 2010.
Art. 3. - Prezenta hotărâre se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Preşedintele Camerei Consultanţilor Fiscali,
Daniel Chiţoiu
Bucureşti, 17 februarie 2010.
Nr. 8.
VSC.

Aceasta hotarare include si contribuabilii mici?
la aceasta m-am referit.
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vizarea decl. 101 de catre consultantul fiscal? ati ati la contribuabili mici si mijlocii , este obligatorie viza consultantului fiscal pentru del. 101?:\"> (vezi toată discuția)
Declaratie 101 consultanti ccfccf ccfccf accesati urmatorul link : http://www.legestart.ro/stire-Declaratiile...-fiscal-356.htm Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) informează ... (vezi toată discuția)
Declaratia 101 pe 2009 lylyan lylyan Buna as dori sa stiu sigur daca si intreprinderile mici trebuie sa depuna decl 101/2009 vizata de un consultant fiscal multumesc (vezi toată discuția)