Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cercetare prealabila
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cercetare prealabila

in cazul in care in notificarea pt cercetare prealabila nu a fost specificat obiectul...( adica am fost chemat pt discutii fara sa stiu ce anume vom discuta...), iar eu m-am dus, pt ca nu am avut nimic de ascuns, pot invoca nulitatea absoluta a deciziei de desfacere a ctr de munca pe motiv ca notificarea pt cercetarea prealabila nu a specificat obiectul si in concluzie,eu nu mi-am putut face apararea?
anca_diana, utilizator
Nulitatea deciziei de desfacere a contractului individual de munca se stabileste numai de catre instanta (in acest caz TMB). Poti invoca o greseala de procedura - in legatura cu neprecizarea in "convocare" pe scurt a faptei care este considerata abatere disciplinara. Codul Muncii prevede expres ca in convocare trebuie precizate:obiectul, data ora si locul intrevederii.
instanta stabileste daca eu o investesc...
problema era daca pot pe cale de exceptie sa cer nulitatea dat fiind ca procedura cercetarii prealabila nu a fost legal indeplinita asa cum cere codul. nestiind pt ce sunt chemat nu mi-am putut face apararea.
Intrebarea vine din partea unui angajat - si singura solutie este actiunea in intanta . Angajatorul in schimb daca isi da seama de greseala poate anula decizia de incetare a contractului de munca.
sunt deja in litigiu...
in plus, notificarea pt cercetare, cercetarea si decizia de desfacere a ctr de munca sunt date in interiorul preavizului ( angajatul isi daduse demisia )