avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 290 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cercetare prealabila
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cercetare prealabila

in cazul in care in notificarea pt cercetare prealabila nu a fost specificat obiectul...( adica am fost chemat pt discutii fara sa stiu ce anume vom discuta...), iar eu m-am dus, pt ca nu am avut nimic de ascuns, pot invoca nulitatea absoluta a deciziei de desfacere a ctr de munca pe motiv ca notificarea pt cercetarea prealabila nu a specificat obiectul si in concluzie,eu nu mi-am putut face apararea?
Ultima modificare: Vineri, 10 Noiembrie 2006
anca_diana, utilizator
Cel mai recent răspuns: anca_diana , utilizator 22:41, 26 Noiembrie 2006
Nulitatea deciziei de desfacere a contractului individual de munca se stabileste numai de catre instanta (in acest caz TMB). Poti invoca o greseala de procedura - in legatura cu neprecizarea in "convocare" pe scurt a faptei care este considerata abatere disciplinara. Codul Muncii prevede expres ca in convocare trebuie precizate:obiectul, data ora si locul intrevederii.
Nulitatea deciziei de desfacere a contractului individual de munca se stabileste numai de catre instanta (in acest caz TMB). Poti invoca o greseala de procedura - in legatura cu neprecizarea in "convocare" pe scurt a faptei care este considerata abatere disciplinara. Codul Muncii prevede expres ca in convocare trebuie precizate:obiectul, data ora si locul intrevederii.
instanta stabileste daca eu o investesc...
problema era daca pot pe cale de exceptie sa cer nulitatea dat fiind ca procedura cercetarii prealabila nu a fost legal indeplinita asa cum cere codul. nestiind pt ce sunt chemat nu mi-am putut face apararea.
Intrebarea vine din partea unui angajat - si singura solutie este actiunea in intanta . Angajatorul in schimb daca isi da seama de greseala poate anula decizia de incetare a contractului de munca.
sunt deja in litigiu...
in plus, notificarea pt cercetare, cercetarea si decizia de desfacere a ctr de munca sunt date in interiorul preavizului ( angajatul isi daduse demisia )

Alte discuții în legătură

Care este procesul pentru desfacerea contractului de munca cu litera a? Anddy Anddy Buna ziua, Imi puteti spune care este procesul de desfacere al contractului de munca cu litera a? In cat timp de la demisie se poate face? Se poate ca ... (vezi toată discuția)
Preaviz Elena714 Elena714 În cazul în care salariatul are deja 90 de zile lucrătoare, respectiv își dă demisia și nu poate sta perioada de preaviz. Care sunt consecințele ... (vezi toată discuția)