Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general casa de marcat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

casa de marcat

obligativitatea contractului de service?.....
da. ce va nedumereste :O
Buna ziua

Sunt in perioada de postgarantie cu casa de marcat si soc. respectiva mi-a comunicat ca nu sunt obligata sa platesc si sa intocmesc contract de service cu ei. Nu stiu ce sa fac. Nu gasesc baza legislativa. Cu multumiri
Kovacs Agnes a scris:

Buna ziua

Sunt in perioada de postgarantie cu casa de marcat si soc. respectiva mi-a comunicat ca nu sunt obligata sa platesc si sa intocmesc contract de service cu ei. Nu stiu ce sa fac. Nu gasesc baza legislativa. Cu multumiri

Ordonanţă de urgenţă nr. 28 (r2) din 25/03/1999
privind obligaţia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale

Art. 1. - (3) Aparatele de marcat electronice fiscale sunt livrate prin distribuitori autorizaţi. În sensul prezentei ordonanţe de urgenţă, prin distribuitor autorizat se înţelege agentul economic pe numele căruia a fost eliberat avizul prevăzut la art. 5 alin. (2). Distribuitorul autorizat are dreptul de a comercializa aparatele de marcat electronice fiscale, inclusiv produsele complementare acestora, pentru care a obţinut avizul, precum şi obligaţia să asigure service la aceste aparate atât în mod direct, cât şi prin alţi operatori economici acreditaţi de către acesta, denumiţi în continuare unităţi acreditate pentru comercializare şi/sau service. Distribuitor autorizat nu poate fi decât producătorul sau importatorul aparatului respectiv. În situaţia defectării aparatelor de marcat electronice fiscale utilizatorii sunt obligaţi ca în momentul constatării defecţiunii să anunţe distribuitorul autorizat care a livrat aparatul sau, după caz, unitatea de service acreditată a acestui distribuitor autorizat.
Va multumesc de raspuns. Asta o stiam si eu , credeam ca exista ceva lege sau ordonanta noua care abroga obligativitatea
Nu, nu exista nimic care sa abroge acest articol. Daca firma respectiva sustine contrariul, sa va dea si baza legala. Veti vedea ca isi vor reconsidera pozitia.