Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Suplimente salariale
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Suplimente salariale

Conform art.11 din Anexa III din Legea 330/2009 se pot acorda suplimente salariale prin HCL.Pentru o localitate din judet ma raportez la salariile de baza a celor de la Consiliul Judetean?Am inteles ca CJ Constanta, Timis, si Primaria Satu Mare le-au acordat deja prin hotarari, ei raportandu-se la salariile celor de la nivel central.Cea mai mare diferenta ar fi la un secretar de comuna, oras care are salariul in intervalul 1500-2400, iar secretarul de judet 4000.Aveti in plan odata cu aprobarea bugetului pe 2010 astfel de hotarari si daca vi se par legale?
secretarul general aL JUDETULUI FACE PARTE DIN CATEGORIA FUNCTIILOR LOCALE CA TOATE FUNCTIILE DIN CONSILIUL JUDETEAN .SI CA SI SECRETARUL DE COMUNA ,ORAS,Municipiu.Pt a primi supliment salarial ar trebui secretarul de comuna ,oras ,municipiu ar trebui sa -si gaseasca ca echivalent o functie din prefectura ,functii care sint teritoriale .Ori in prefecturi acesta functie a fost inlocuita cu cea de subrefect .Deci unde incadram secretarii de comune ,municipii,orase pt a beneficia de acest supliment salarial
Exista o circulara in prefecturi pentru atacarea in contencios administrativ a tuturor HCL pentru acordarea acestor suplimente, pe motivul ca in legea 330 se spune ca in 2010 salariul va fi cel din decembrie 2009, ...#-o
Cat despre echivalarea la nivelul prefecturilor, acum cativa ani functia publica de secretar general al prefecturii a fost echivalata, in conditiile legii, cu cea de subprefect. Asa ca...
Kyandra, moderator
Kyandra a scris:

Exista o circulara in prefecturi pentru atacarea in contencios administrativ a tuturor HCL pentru acordarea acestor suplimente, pe motivul ca in legea 330 se spune ca in 2010 salariul va fi cel din decembrie 2009, ...#-o

Parerea mea ca aia e o prostie...si nici un judecator catusi de putin intreg la cap nu poate da castig de cauza vreunei prefecturi, pentru ca, nu scrie nicaieri in legea 330 ca nu se aplica art. ala cu suplimentele, in anul 2010, si nici nu sunt drepturi castigate, deci.... :)
Nelamurire:
art.11 lit a din lg 330 prevede ca pot fi acordate suplimente salariale functionarilor publici care isi desfasoara activitatea in cadrul aparatului de specialitate al primarilor.
Secretarul UAT face parte din aparatul de specialitate al primarului?
art 77 din lg 215 prevede ca:"primarul, viceprimarul, secretarul UAT si aparatul de specialitate al primarului constituie o structura functionala denumita primaria....",
iar tot in lg 215 reglementarile referitoare la secretarii UAT sunt prevazute distinct (capX), iar cele ale aparatului de specialitate sunt prevazute in cap.IV
Taisa a scris:

Buna ziua, tuturor:)

A propos de suplimente salariale. Functia de secretar comuna cat.II la ce functie teritoriala o raportez, pentru diferenta? Multumesc :)

Punctul meu de vedere pentru Secretar comuna(intre 3000 – 7000 locuitori)
a) 1624 = Salariul de baza pentru functiile publice
b) 2225 = Salariul de baza penntru functiile publice teritoriale
c) 601= Diferenta dintre sal.de baza pt.functiile publice teritoriale si salariile pt.functiile publice locale
Darie Tudor, utilizator