Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce se poate intimpla?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce se poate intimpla?

Buna seara,un prieten al meu are o nelamuriere care suna astfel;un bun vandut cu acte pe el..se dovedeste sa fie obtinut prin furt sau alte mijloace ...daca mai poate fi confiscat fara despagubire fara ca sa primesc desbagubire sau contravaloarea acestuia pe care am achitat-o.Multumesc.
Vandut cu ce fel de acte? cu un act sub semnatura privata? merge. Insa in cazul in care se dovedeste ca bunul respectiv provine dintr-un furt, poate fi confiscat , cumparatorului ramanand-i sa se indrepte impotriva vanzatorului , prin instanta, in vederea recuperarii pretului platit.
Rugamintea mea este sa incercati sa detaliati putin situatia.
Este vorba despre un telefon mobil pe care exista acte(garantia firmei de unde a fost achizitionat) si factura
daca o sa-l confiste, dvs puteti cere recuperarea banilor platiti pe aparat.
daca nu vi se restituie, apelati la o actiune prin instanta...in functie si de valoarea mobilului.
Multmesc.