Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general MARFA DETERIORATA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

MARFA DETERIORATA

CUM SE PROCEDEAZA CU MARFA DETERIORATA DE LA UN MAGAZIN DE MATERIALE DE CONSTRUCTII RESPECTIV 200 SACI CIMENT
Aceste stocuri se inventariază, comisia stabileşte de ce s-a ajuns la situaţia de a nu fi fost vândute până la expirarea termenelor de valabilitate (necesarul de aprovizionat trebuia just dimensionat, dar riscurile inerente estimărilor sunt riscuri normale).Tot comisia stabileşte condiţiile în care aceste produse se pot scoate din uz, şi distruge .
trebuie sa se constate natura deteriorarii:
-imputabile
-neimputabile
Daca sunt imputabile:
-inregistrarea scaderii din gestiune:
601=301 sau
% =371

-inregistrarea imputarii;
4282=%
Daca sunt neimputabile:
se scad din gestiune
si se calculeaza tva 635=4427 daca bunurile nu au asigurare cf cod fiscal
si nu sunt deductibile cheltuielile privind bunurilede natura stocurilor (deci clasa a 3-a) constatate ... degradate, neimputabile.
Nu veti colecta TVA daca degradarea este calitativa si daca bunurile respective nu mai pot fi valorificate. Pentru aceasta trebuie indeplinite in mod cumulativ urmatoarele conditii:
a) bunurile nu sunt imputabile;
b) degradarea calitativa a bunurilor se datoreaza unor cauze obiective dovedite cu documente;
c) faceti dovada ca s-au distrus bunurile si nu mai intra in circuitul economic (conf.
Normei metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal).
marfa unde se preda sau se distruge