Forum Discuţii juridice Executare silită "Luare in posesie"
Discuție deschisă în Executare silită

"Luare in posesie"

Am un credit ipotecar, nu mai pot plati si incepe executarea silita;partea asta am inteles-o, dar in contract scrie ca"in caz de neexecutare, creditorul poate folosi mijloacele proprii pentru luarea in posesie a bunului afectat garantiei" . Asta inseamna cumva ca eu pot fi evacuat din imobil, banca poate sa-l inchirieze fara sa incerce vanzarea imobilului? pentru ca cei de la banca asa m-au amenintat .
Multumesc
Aceasta claza este obligatorie pentru ca un contract sa poata fi inscris in arhiva de garantii reale mobiliare.
Contractul de credit este titlu executoriu asa ca banca poate sa incerce valorificarea lui pentru recuperarea sumelor.
Nu cred ca banca are in obiectul de activitate inchirierea imobilelor tertilorsa procedeze conform celor precizate de d-voastra. Cred ca era o incercare de a va determina sa platiti.
Pentru a putea inchiria imobilul, banca mai intaii trebuie sa adjudece imobilul in contul creantei , adica sa devina proprietar. Legal se poate , dar eu nu am auzit niciu astfel de caz pana acum.

Multumesc pentru raspuns, dar "m-ati bagat in ceata"; am postat aceeasi intrebare pe topicul Recuperari creante... si raspunsul : "Conform art.488, 489 si urm. din Codul de proc. civ., raspunsul este a, creditorul ipotecar poate face acest lucru. "
Eu nu am studii de drept dar este aberant din punct de vedere logic sa poti fi evacuat din casa atata timp cat esti proprietar.
Atunci (si copiez ce am raspuns pe celalat topic) :
"Misto lucratura: adeca banca ma scoate din casa, o da in chirie si candva peste ani si ani incearca sa o vanda, intre timp curgand dobanzi penalizatoare pe intreaga suma datorata bancii( plus poprirea pe veniturile subsemnatului); un calcul simplu arata ca in trei ani datoria catre banca se dubleaza ,in acest interval banca vinde casa si-si acopera banii imprumutati si subsemnatul va plati in continuare tot restul vietii pentru un imobil pe care nu-l are!
Faina legislatie avem, da' asa-i cand semnezi ca muflonu'
Ma intreb ce interes ar mai avea banca in aceste conditii sa valorifice imobilul vreodata..."
Vedeti vreo iesire din aceasta situatie?