Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general OP GRESIT
Discuție deschisă în Contabilitate în general

OP GRESIT

Buna ziua ,
am o mare rugaminte, spuneti-mi va rog mult in situatia in care in ianuarie 2009 am facut un ordin de plata aferent TVA , dar contul a fost trecut gresit ( bugetul de stat) ce pot face acum?
Am fost la trzorerie pentru a-mi confirma plata , am fost la administratie dar au spus ca va trebui sa platesc majorari de 4.200 lei.
Asa se procedeaza? Banii totusi au fost achitati in termen, dar in alt cont al bugetului de stat. Iar daca este asa eu pot cere dobanda pentru banii care i-am achitat?

Va multumesc mult pentru raspunsuri
Din pacate nu mai puteti face nimic sunteti buna de plata, nu puteti scapa de majorari.

In temeiul prevederilor art. 114 alin. (4) din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003
privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
"(4) Pentru creantele fiscale administrate de Agentia Nationala de Administrare
Fiscala si unitatile subordonate, organul fiscal, la cererea debitorului, va efectua
indreptarea erorilor din documentele de plata intocmite de acesta si va considera valabila plata de la momentul efectuarii acesteia, in suma si din contul debitorului inscrise in documentul de plata, cu conditia debitarii contului acestuia si a creditarii unui cont bugetar.
...............................................................................................................................
Va multumesc frumos