Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Indemnizaþie Control Financiar Preventiv
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Indemnizaþie Control Financiar Preventiv

Bună ziua.
M-ar interesa dacă o persoană cu studii superioare în domeniu, încadrată pe postul de consilier III - contabil într-o primărie comunală, sub 1 an vechime, poate beneficia de sporul de CFP şi în ce cuantum.Specific că este post unicat în specialitate.Care este baza legală acordării acestui spor?
Vă mulţumesc.
studiati Ordonanta Guvernului 119/1999 cu modificarile ulterioare .stiu ca numirea se face de conducatorul entitatii prin decizie , cu aprobarea entitatii superioare, persoana numita nu trebuie sa fie implicata in actiunile prezentate la viza, indemnizatia poate fi de pana la 25% , dar nu stiu de vechime s-ar putea sa fie necesara ca pt un post de conducere.solicitati si alte pareri