Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce drepturi are tatal pe care nu il cunoaste?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce drepturi are tatal pe care nu il cunoaste?

Buna ziua am un baiat de 12 ani pe care l-am crescut cu actualul meu sot,
fiind divortata de mai bine de 10 ani (de fostul).
A platit pensie pt minor la venitul minim pe economie de acuma 10 ani.
Am actionat in instanta pt majorarea pensiei alimentare la care el a raspuns cu avocat si drept de vizita pe care il cere dupa 12 ani de lipsa totala din viata copilului si neparticipand cu nimik in afara de suma de 15 ron calculat la venitul din 2000.
Drept de vizita pe care il doreste este de 2 sapt vacanta de vara
a 2 si a 3 zi de pasti a 2 si a 3 zi de craciun
in fiecare luna prima saptamana si a treia saptamana din luna de vineri pana duminica.
Mi se pare absurd

Intrebarea mea este: Daca copilul refuza sa mearga la el il poate obliga?????
tin sa specific il cunoaste din vedere si nu au avut nici un fel de raport.
Intre timp am angajat si un avocat,dar pana la urmatorul termen vreau sa aflu macar cate ceva sa pot sta linistita.
vom prezenta in instanta declaratie de la scoala
de la clubul sportiv unde este fiul meu ,si ce as mai putea face?

va multumesc anticipat
Alina_Meli, utilizator
Orice parinte care nu este decazut printr-o hotarare definitiva si irevocabila din drepturile parintesti are dreptul de a solicita si instanta,probabil ii va admite actiunea,de a avea legaturi personale cu minorul.
Deci,chiar si dupa o perioada atat de lunga tatal are acest drept si poate uzita de acesta.
da ok
eu nu ma opun stiu ca are acest drept
dar daca minorul nu vrea?
In aceasta situatie,lasati-l sa constate singur acest lucru.
Nimeni nu ii poate impune minorului atitudinea pe care vrea sa o ia,dar pentru el,indiferent de evolutia sau involutia relatiilor dintre dvs.,de-a lungul timpului,,acesta este tatal sau.
Va veni o vreme,probabil mai tarziu,cand singur va aprecia si se va purta ca atare.
Totusi,poate tatal s-a schimbat,iar dorinta sa sa nu fie una pur conjuncturala,determinata de introducerea actiunii de majorare a pensie de intretinere.
Da, este absurd dar este legal sa solicite stabilirea unor legaturi personale cu minorul.Daca minorul nu doreste sa mearga la tatal lui si este fiersc sa nu doreasca, acesta nu poate fi obligat., chiar daca exista o hotarare judecatoreasca in acest sens.ce puteti face concret este sa formulati prin intermediul avocatului dvs.o intampinare prin care sa aratati si apoi sa probati cele afirmate mai sus si sa incercati sa obtineti un program limitat , nu asa cum a fost solicitat.
simonette12 a scris:

Da, este absurd dar este legal sa solicite stabilirea unor legaturi personale cu minorul.Daca minorul nu doreste sa mearga la tatal lui si este fiersc sa nu doreasca, acesta nu poate fi obligat., chiar daca exista o hotarare judecatoreasca in acest sens.ce puteti face concret este sa formulati prin intermediul avocatului dvs.o intampinare prin care sa aratati si apoi sa probati cele afirmate mai sus si sa incercati sa obtineti un program limitat , nu asa cum a fost solicitat.

Va multumesc pt raspuns este intradevar cea ce cred ca voi urma sa fac.
nu ma opun deloc sa nu il viziteze din contra de cateva ori in acesti ani l-am contactat eu sa il vada si vesnic nu avea timp
Deci in concluzie nici nu cred ca ar dori sa il vada sau ca sa schimbat
Atata am vrut sa stiu daca copilul nu doreste nu poate fi obligat, si am inteles
Locuim in acelasi cartier se vedeau pe strada si nu se salutau nu am fost eu motivul pt care nu l-a cautat.
Copilul este clasa V premiant si sportiv de performanta...este destul de matur pt varsta lui si nu m-am impotrivit niciodata fata de copil sa nu il vada sau sa aiba o legatura cu tatal sau cea ce copilul o poate spune oricand
Alina_Meli, utilizator