avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imprumut fara contract,garantii,acte notariale, doar o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imprumut fara contract,garantii,acte notariale, doar o intelegere verbala.

Buna,
As avea si eu o intrebare: am primit 22000 de euro de la o persoana cu care am avut o relatie sentimentala,bani au fost trimisi prin transfer bancar , nu s a intocmit nici un contract de imprumut sau altceva, iar acum ca nu mai vreau sa fim impreuna vrea banii inapoi dar a mentionat ca daca accept sa fiu cu el nu mai are nevoie de ei, cum ma poate obliga sa i restitui suma ?
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Februarie 2010
markt, utilizator
Cel mai recent răspuns: markt , utilizator 13:05, 20 Decembrie 2010
Teoretic nu are cum sa va faca sa ii dati banii.
Chiar daca va da in judecata, dvs. nu recunoasteti datoria, puteti spune ca a fost un cadou, o returnare a altui imprumut pe care il facuse la dvs. sau ca nu v-a dat banii deloc etc.
Daca recunoasteti datoria in instanta poate sa va execute silit.
Chiar daca are dovada transferului bancar?
Va multumesc.
A fost un cadou, sau o datorie pe care o avea la dumneavoastra.Nu este o proba pentru imprumut.
Faptul ca v-a transmis niste bani in cont nu inseamna automat ca era un imprumut.
Poate va platea o datorie mai veche, poate va mandata sa ii cumparati ceva , poate va trimitea banii ca un cadou etc.

In instanta, in astfel de cazuri, doar recunoasterea de catre imprumutat poate sa ofere o baza pt o hotarare care tine loc de titlu executoriu.
In rest, el poate sa vina cu chitanta si/sau cu martori, nu poate demonstra ca trebuia sa ii si dati banii inapoi.
De unde are martori ca nu i-ati dat banii inapoi cash?
E un cerc vicios, de unde daca stiti sa actionati, castigati dvs.
Ce validitate au convorbirile pe skipe? In cazul in care vrea sa foloseasca anumite convorbiri de acolo?
Va multumesc.

Alte discuții în legătură

Recuperare bani alin_74 alin_74 Buna ziua, Acum 1 an si cateva luni am virat catre cineva o suma de bani prin transfer bancar. Am crezut ca este vorba de o persoana de incredere..... Ca si ... (vezi toată discuția)
Imprumut de bani intre persoane fizice vali1504 vali1504 Salutari , Problema mea consta in faptul ca o persoana mi-a trimis niste bani in baza unor favoruri/obiecte pe un joc prin contu bancar , deci are doua hartii ... (vezi toată discuția)
Recuperare bani Dizz16 Dizz16 Buna ziua! Am primit o suma de 4000€ in Septembrie 2017 de la o persoana de origine italiana prin transfer bancar in contul din Italia, eu la randul meu i-am ... (vezi toată discuția)