avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... accident rutier
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

accident rutier

buna ziua .am avut un accidebt rutier in data de 8ianuarie 2010 in autoturism erau 8 persoane plus soferul...soferul nefiind atent la drum a pierdut controlul volanului si neadaptandu se la viteza corespunzatoare am cazut pe o scoala sau gradinita de la circa 10m inaltime ..persoanele suferind contuzii ..picioare rupte etc....ce pot sa fac in cazul aceste ...masina nefiind al soferului in cauza...va multumesc

dupa 60 de zile cazul ajunge automat in instanta ne putem cere drepturiile in in istanta..ce se poate face in cazul de fata ..ma puteti indruma ...va multumesc


Ultima modificare: Miercuri, 24 Februarie 2010
mysa, utilizator
Cel mai recent răspuns: insurance law office , utilizator 09:55, 21 Februarie 2010
Incercati sa precizati calitatea dvs. si ce doriti pentru a-mi putea exprima opinia.
Daca el era un transportator autorizat ,atunci polita RCA va acoprea si dumneavoastra spitalizarea precum si reparatia cladirii peste care ati cazut. Daca nu se pune intrebarea de ce ati calatorit cu o masina de ocazie. In acest ultim caz va puteti adresa instantelor dar consultati un avocat.
Pentru a putea obtine despagubiri in temeiul Ordinului 21/2009 trebuie sa identificati asiguratorul de raspundere civila care a incheiat polita RCA pentru autoturismul in care va aflati dupa care va veti prezenta la sediul acestuia avind asupra dvs. certificatul medico-legal din care sa rezulte numarul de zile pentru ingirjiri medicale. Polita RCA acopera daunele patrimoniale si nepatrimoniale pe care trebuie sa le cuntificati jusitificati.
insurance law office a scris:

Pentru a putea obtine despagubiri in temeiul Ordinului 21/2009 trebuie sa identificati asiguratorul de raspundere civila care a incheiat polita RCA pentru autoturismul in care va aflati dupa care va veti prezenta la sediul acestuia avind asupra dvs. certificatul medico-legal din care sa rezulte numarul de zile pentru ingirjiri medicale. Polita RCA acopera daunele patrimoniale si nepatrimoniale pe care trebuie sa le cuntificati jusitificati.

Completez:
In primul rand un document care sa ateste accidentul, vinovatul, copia/nr. politei RCA si dovada implicarii/vatamarii personale in acel accident care a dus la eliberarea doc. medical.
Documentul care atesta accidentul -Anexa 2- va fi eliberat de Politie la solicitarea asiguratorului in baza Anexei 1 avind in vedere ca nu sintem in situatia unei raspunderi contraventionale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daune accident rutier marius tu marius tu Bunica mea a fost pasagera intr-un autoturism implicat intr-un accident rutier,iar in urma acestui accident a fost grav ranita, printre care si o fractura de ... (vezi toată discuția)
Accident auto cu masina fara rca leorot leorot Buna seara, Am fost lovit de o masina care nu mi-a acordat prioritate. Masina este pe o firma si nu avea rca valabil. Am mers la politie si am dovada de ... (vezi toată discuția)
Accident auto, cheltuieli de spitalizare sctaxatsrl sctaxatsrl Buna . Varul meu a avut un accident cu masina pe un drum ingustat si a dat intr un tractor neiluminat si soferul fara permis si in stare de ebrietate. Au ajus ... (vezi toată discuția)