Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... in ce conditii poate cere tatal reincredintarea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

in ce conditii poate cere tatal reincredintarea minorei?

buna ziua,am o intrebare ,in ce conditii poate cere tatal custodia fiicei mele de 15 ani pe care o am in custodie din anul 1999,prin hotarare judecatoreasca?in toti acesti ani acesta nu a cautat-o nu a contribuit cu nimic la cresterea si educarea ei ,cu toate ca i s-a stabilit o pensie alimentara,eu sunt salariata el traieste dintr-un ajutor de somaj sau ceva de genu ajutor social.de circa 4 luni fiica mea l-a cautat sub pretextul ca vrea sa locuiasca impreuna cu el,acesta avand o relatie cu un baiat mai mare cu 5 ani .tatal permite u asemenea comportament al ei chiar daca acesta este minora si intretine relatii sexuale cu baiatul respectiv.de cand locuieste la el nu a frecventat scoala in lunile nov si dec. desi acesta locuieste ilegal la el,eu o intretin cu bani eu raspund civilmente ptr ea,tot eu ma interesez la scoala ,aceasta nu vrea sa comunice cu mine,vrea sa locuiasca impreuna cu tatal,acesta vrea sa deschida proces ptr reincredintare,are sanse sa obtina custodia cu toate ca este un iresponsabil,si toata atitudinea asta va dauna viitorului copilului?
Nu, eu cred ca este o problema de familie in care instanta nu are ce sa caute.
Minora va face ce vrea ea indiferent de ceea ce va decide instanta.Adica nu conteaza cine pierde sau cine castiga procesul, ci ceea ce vrea minora.La 15 ani deja e mare...

avocat Claudiu Lascoschi
daca eu incerc sa demarez un proces ptr abandon de fam.si sa cer recuperarea pensiei alimentare ptr ultimele 36 luni, cu toate ca fiica mea de 3 luni locuieste la el,fiind sub urmarire penala are sanse de custodie.?
minora banuiesc ca va fi audiata in instanta ,sa explice clar motivele ptr care vrea sa locuiasca cu tatal de ce refuza sa duca o viata organizata
In procesele de reincredintare a minorilor peste 10 ani cea mai importanta este audierea minorului...puteti lupta cu ancheta de la autoritatea tutelera si alte probe, dar colegul Lascoshi cred ca are dreptate
c parinte nu pot renunta usor la copilul pe care l-am crescut cu atata efort si sacrificiu, e simplu sa faci copii sa fi total dezinteresat sa apari dupa 15 ani si sa pretinzi reincredintarea copilului ,sa tragi copilul de partea ta,sa-i promiti cadouri si libertate multa libertate