avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... in ce conditii poate cere tatal reincredintarea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

in ce conditii poate cere tatal reincredintarea minorei?

buna ziua,am o intrebare ,in ce conditii poate cere tatal custodia fiicei mele de 15 ani pe care o am in custodie din anul 1999,prin hotarare judecatoreasca?in toti acesti ani acesta nu a cautat-o nu a contribuit cu nimic la cresterea si educarea ei ,cu toate ca i s-a stabilit o pensie alimentara,eu sunt salariata el traieste dintr-un ajutor de somaj sau ceva de genu ajutor social.de circa 4 luni fiica mea l-a cautat sub pretextul ca vrea sa locuiasca impreuna cu el,acesta avand o relatie cu un baiat mai mare cu 5 ani .tatal permite u asemenea comportament al ei chiar daca acesta este minora si intretine relatii sexuale cu baiatul respectiv.de cand locuieste la el nu a frecventat scoala in lunile nov si dec. desi acesta locuieste ilegal la el,eu o intretin cu bani eu raspund civilmente ptr ea,tot eu ma interesez la scoala ,aceasta nu vrea sa comunice cu mine,vrea sa locuiasca impreuna cu tatal,acesta vrea sa deschida proces ptr reincredintare,are sanse sa obtina custodia cu toate ca este un iresponsabil,si toata atitudinea asta va dauna viitorului copilului?
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 13:25, 22 Februarie 2010
Parerea mea este ca asa ceva nu poate avea sorti de izbanda.O reincredintare ceruta pt ca dupa 15 ani tatal isi aduce aminte...

Daca minorul a fost crescut cu efort nu tine ideea ca acesta va merge la tatal lui...aiurea in tramvai.Sa fim seriosi.
Daca mama insa nu s-a ocupat de minora problema este insa alta...

avocat Claudiu Lascoschi
INstanta trebuie sa respecte legea care spune ca minorii sunt sub indrumarea parintelui care sustine interesul superior al copilului.
Nu sunt de acord cu Claudiu.
Pentru ca nu vad cum ar fi in interesul copilului sa nu mearga la scoala, sa stea la un parinte fara job care da un astfel de exemplu de instabilitate si lipsa de raspundere, copilul santajandu-si propria mama...
NU vad cum e in interesul minorei sa aiba o viata dezorganizata, o relatie pentru care si-a parasit caminul...
INstanta nu poate tine minorul de mana zilnic, insa de aici pana la a nu putea face nimic e cale lunga!
Instanta poate observa ca este indicat sa minora sa ramana incredintata mamei, asa incat sa nu acorde vreo pensie din partea aceasta pentru minora; ea are 15 ani, nu 16, deci nu poate face actiune in nume propriu sa ceara pensie pentru ea.
Si daca ar cere dupa 16 ani, instanta poate sa dispuna ca parintele care o are in fapt sa ii asigure bani de cheltuiala, masa, casa, celalalt fiind raspunzator cu intretinerea ei in natura referitor la: scoala, serbari, orice activitati scolare si extrascolare educative pe care le decide parintele care o are incredintata. :D
Iaca, na!
NU o poate lua de mana sa o duca la mama, dar ii poate limita banii cu care sa iasa in oras; e in interesul superior al copilului, nu?

As face plangere penala, sigur, dar pentru ultimele 36 minus 3 luni. O idee excelenta! As profita de fiecare portita legala sa imi aduc inapoi copilul, sa il responsabilizez, sa ii arat ca faci ce vrei, dar nu pe munca mea.

Dar, sigur, "aiurea in tramvai" sunt multe pareri pe un forum... dar nu plecam de la prezumtia ca userii sunt de rea-credinta, Claudiu. E urat, discriminant, preconceput.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Copil refuzat de tatal caruia i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca maria_ba maria_ba Buna ziua, Am o situatie speciala si as vrea sa stiu care imi sunt alternativele. Copilul minor a fost incredintat tatalui prin hotarare judecatoreasca. ... (vezi toată discuția)
Renuntare la pensia alimentara? 2 vasilache-florinache vasilache-florinache Multumesc tuturor celor care mi-au dat solutii la problema mea anterioara. Daca cei doi copii mi-au fost incredintati mie (tatal) in urma divortului, iar fiica ... (vezi toată discuția)
Divort cu 1 copil minor si partaj gigi94 gigi94 buna ziua. va explic pe scurt situatia mea: acum cateva zile sotia cu care sunt casatorit de 16 ani imi spune cand eram la un restaurant ca a fasit pe ... (vezi toată discuția)