Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Evaluare secretar comuna
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Evaluare secretar comuna

Buna ziua,

Va deranjez si eu cu o intrebare:

- evaluare performantelor individuale ale secretarului unei comune se face de primar, la propunerea consiliului local, conform art. 107, alin. 2 din HG nr. 611/2008.

Deci practic, consiliul local il desemneaza pe primar in calitate de evaluator al performantelor individuale ale secretarului (acesta urmand ulterior sedintei consiliului local sa faca evaluarea secretarului) sau de fapt consiliul local propune acorda calificativului X secretarului, iar acesta este aprobat de primar???

In cazul in care primarul nu este de acord cu calificativul propus de catre consiliul local cum se procedeaza?

In asteparea raspunsului dvs., va multumesc anticipat.

zahariamarius a scris:

Buna ziua !
Dumneavoastra trebuie sa stiti ca, in conformitate cu legea, intre consiliul local si primar nu exista raporturi de subordonare. Avand in vedere aparatul de specialitate al primarului, in care intra si secretarul, ca functie de conducere, tinand cont de prevederile legale si tehnicile de interpretare a legii, consider ca evaluarea performantelor secretarului comunei se face de catre primar, consiliul local facand numai propunerea acestei evaluari.
Cu stima !

Va rog sa-mi spuneti de unde ati tras concluzia ca : "Avand in vedere aparatul de specialitate al primarului, in care intra si secretarul ".

Cu scuzele care se impun fata de dumneavoastra trebuie sa va spun ca art. 77 din Legea nr. 215/2001 actualizata prevede cu totul altceva:

Art. 77. - Primarul, viceprimarul, secretarul unitatii administrativ-teritoriale si aparatul de specialitate al primarului constituie o structura functionala cu activitate permanenta, denumita primaria comunei, orasului sau municipiului, care duce la indeplinire hotararile consiliului local si dispozitiile primarului, solutionand problemele curente ale colectivitatii locale.