avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... daca nu am restante, nu primesc oferte mai bune de la ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

daca nu am restante, nu primesc oferte mai bune de la banca?

Buna ziua,
Am aflat de la diferite persoane care au credite la diverse banci, ca numai in momentul in care au ramas cu ratele neplatite 2 -3 luni, li s-a diminuat dobanda si banca le-a facut oferte de genul: "platiti dvs jumate din rata si platim noi restul..."
Exista asa ceva!?
Trebuie sa raman cu rate neplatite ca sa primesc un raspuns?
Astept de 1 an si ceva un raspuns pt diminuarea dobanzii si ma tot amana banca...
Sa nu mai platesc 3 rate, ca sa ma bage cineva in seama?
Din pacate nu beneficiati de acesta facilitate..nu exista un sistem special pentru persoanele care sunt cu plata la zi...existe aceleasi reguli pentru toti cei care se incadreza la un imprumut si trec acel scoring..cei care au restante nu mai pot beneficia deloc de credit cel putin pana ce nu si achita restantele..dar cel mai bine este sa consultati un agent de credite ca sa va ofere informatiile de care aveti nevoie si la ce credit va puteti incadra...sistemul este diferit de la o institutie bancara la alta...multa bafta!
Am facut doua cereri pana acum...
sunt in cic, au trecut 2 ani deja de cand sunt in cic (am facut cerere de anul trecut din aprilie), acum sunt in prelungire cic, pana in sept 2011 si nu mai pot plati rata de 700 euro...
banca ma tot amana...asteapta raspuns (nu stiu exact de unde...) si eu am in continuare rate mari de platit!
Cred ca ma vor amana pana termin concediul de crestere copil...
Ce sa fac, am auzit ca trebuie sa nu platesti cateva rate, ca sa te bage in seama...
banca nu este obligata sa ofere astfel de oferte si in mod normal nici nu o face. In aceasta perioada mai toate bancile se concentreaza pe restructurarea creditelor cu probleme, iar al dvs. nu este un asemenea credit.
Chiar si asa, nu ezista o solutie unica de restructurare (de tip sablon) aplicata tuturor creditelor din portofoliul unei banci pe un anume segment de clienti, ci este o chestiune tratata de la caz la caz.

puteti insa sa trimiteti o notificare bancii conform contractului de credit (in atentia persoanei indicate si la adres indicata in contract) prin care propuneti dvs valoarea ratei si in care sa includeti si o fraza privind acordul tacit al bancii in cazul necomunicarii unui raspuns intr-un anumit termen.

O astfel de notificare nu va scuteste de plata ratelor conform graficului de rambursare, dar poate ii stimuleaza in formularea unui raspuns la cererea dvs.;)
ce implica, mai exact "restructurarea creditelor cu probleme"?

prin restructurare se intelege o prelungire a creditului cu micsorarea dobanzii (la cea curenta), care se aplica la noile credite?

"cu probleme" - adica cei cu rate restante, sau cei care nu se mai incadreaza cu venitul la plata ratelor (cazul meu)?
"restructurarea creditelor" implica modificarea/renegociereea conditiilor contractuale referitoare la acel credit (de ex: in cazul in care imprumutatul nu a platit doua luni, dar exista posibilitatea ca in viitorul apropiat acesta sa poata plati acele rate, banca poate acorda un termen de gratie, o reesalonare etc).
Trebuie stiut ca nu exista o obligatie a bancii in acest sens o astfel de masura fiind adoptata atunci cand aceasta serveste si interesele bancii (de ex: daca banca nu considera oportuna executarea silita a garantiilor la acest moment etc.)

De asemenea, de regula restructurarea implica si costuri suplimentare pentru imprumutat (comisioane suplimentare).

In cazul in care un credit devine "cu probleme" din punctul de vedere al bancii (ceea ce poate poate include fara a se limita la neplata ratelor) banca poate analiza posibilitatea restructurarii acelui credit (in cazul in care din punctul de vedere al bancii restucturarea nu este o solutie atunci va trece direct la declararea exigibilitatii anticipate a creditului si va executa garantiile) sau poate trece la executarea silita a creditului.

Repet, nu este o obligatie a bancii si bancile analizeaza de la caz la caz (nu stiu in ce masura portofoliul persoanelor fizice intra in sfera de interes a bancii, fiecare banca adoptand politica ei).

Nu va sfatuiesc sa va bazati pe asta si ideal ar fi sa va platiti ratele. Poate reusiti sa propuneti bancii dvs o solutie, dar daca la acest moment garantiile aferente creditului pot fi valorificate usor, banca recuperandu-si usor creanta este putin probabil ca va fi de acord....:(

Alte discuții în legătură

Credit imobiliar alexandradian_a@yahoo.com alexandradian_a@yahoo.com Buna ziua, am nevoie de un avocat care sa ma ajute intr-o problema cu [i]o banca[/i] , in privinta unui credit imobiliar. Sunt la zi cu toate ratele, ... (vezi toată discuția)
Probleme cu banca--politist pepenasul pepenasul In anul 2007, am luat un credit ipotecar de la Banca pe o perioada de 20 ani. Dobanda in primul an fiind fixa si ulterior variabila. Pana in anul 2010 am ... (vezi toată discuția)
Diminuare dobanda la credit imobiliar alexandradian_a@yahoo.com alexandradian_a@yahoo.com Buna ziua, va rog ma poate sfatui cineva - cum pot obtine o diminuare a dobanzii in conditiile in care ulterior contractarii creditului am intrat in cic ... (vezi toată discuția)