Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... respingere cerere pe oug.119/2007
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

respingere cerere pe oug.119/2007

Buna ziua! Am un srl, si am prestat servicii la o Societate Agricola (deci nu este srl, ) am incheiat ,,contract de prestari servicii" semnat si stampilat pe fiecare pagina, cu penalitati de intirziere de 1% pe zi, am emis factura la terminarea lucrarii, factura a fost semnata si acceptata,nu a platit si dupa un an de zile i-am trimis convocare la conciliere conf.legii , nu raspunde, si...,, zic eu normal" ma adresez unui av. dupa care fomulam cerere pe 119/2007. face intimpinare -si contesta TOT- adica-factura , ca nu ar fi semnata de el, si ar fi un fals, contractul- ca ar fi existat doar o intentie de colaborare,si nu a fost nici o colaborare, si.... mi se respinge cererea (deocamdata nu stiu motivul, nu am prm. hot.) I N T R E B A R E: 1) dat fiind faptul ca deb. este soc. agr. si nu srl am formulat gresit cererea pe 119 ??? 2) trebuia form. pe oug 5/2001? 3) daca am pierdut pe 119/2007 mai pot form. cerere pe 5/2001? sau merg direct pe drept comun???? 4) care este var. cea mai buna si cu ce sanse? multumesc pentru ajutor
deci pentru aceeasi creanta, intre aceleasi parti se poate utiliza si OG 119 si OG 5 subsecvent, iar apoi dreptul comun?
xm a scris:

deci pentru aceeasi creanta, intre aceleasi parti se poate utiliza si OG 119 si OG 5 subsecvent, iar apoi dreptul comun?

da, dar cum a zis colega mea, e posibil sa ajungeti in aceeasi fundatura.. adica sa o faceti degeaba si pe OG 5.. cea mai sigura cale este dreptul comun.. costa mai mult dar e mai sigura.. sa va dea Dumnezeu gandul cel bun si multa bafta! personal ma indoiesc ca si dupa ce obtineti o hotarare definitva veti avea de recuperat ceva de la o societate agricola, daca pamantul este luat in arenda iar utilajele in leasig si inca neachitate
Am promis ca o sa revin cu alte inf. noi. CINE sa -i mai inteleaga pe jud. nostri......Tot cu aceasta soc. agr. are si fr. meu proces , tot pentru neplata . Insa situatia e putin diferita si anume : are contract de prestari serv. cu aceleasi penalitati de int. de 1% pe zi , a emis factura , a fost semnata si acceptata la plata ( fact a fost emisa la 01-07-2007) in 2008 a fost facuta o plata partiala dupa care nu a mai platit ... am facut cerere de jud. pe 119 si pe 5/2001 , instanta mi-a cerut sa decid pe care doresc sa ma judec (119 sau 5/2001) (vazand ca la soc. mea am mers pe 119 si am pierdut ) am decis cu fr. ca de data asta sa mergem pe 5/2001 si... mi sa admis cererea dar in parte , adica obliga parata la plata diferentei de pret(factura ) si respinge cererea ca parata sa plateasca vrero penalitate ( am vazut doar motivarea , nu am inca hot. jud.) Interesant e ca si aici debitoarea a facut intampinare si a contestat tot - contract, factura , penalitatile, plata partiala , ( la pl. partiala am depus extras de cont care dov. plata ) semnaturile de pe contract, factura, (ca ar fi defapt false semnaturile) ,, intr un cuvant tot ce se putea contesta " . In contract a fost specificat ( SCRIS OLOGRAF DE CATRE FR. MEU) faptul ca : IN CAZ DE LITIGII ACESTEA VOR FI SOLUTIONATE DE INST. COMP. DE LA SEDIUL PRESTATORULUI , ( suntem din judete diferite ) cere exceptie , si cere ca aceasta cauza sa fie transmisa spre solutionare catre tribunalul de la sediul sau ( debitor) iar instanta ,,respinge aceasta cerere " ( deci in opinia mea indirect instanta a acceptat contractul , si ca acesta este autentic - adica nu ete un fals asa cum a contestat debitorul) INTRBARE ; Daca inst. a admis contractul DE CE NU A ADMIS SI PENALITATILE INSCRISE IN CONTRACT?---------------- Astept hot. de la cealalta soc si o sa revin M U L T U M E S C
Lenush_71, utilizator
MAI POT MERGE PE DREPT COMUN CU PENALITATILE ? CU CE SANSE? MULTUMESC MULT !=D>